تولید آسفالت الیافی در ایران

محصول آسفالت الیافی به عنوان جدیدترین تکنولوژی روز دنیا برای افزایش مقاومت و طول عمر آسفالت توسط یک شرکت دانش بنیان در فن بازار تخصصی مدیریت شهری عرضه شد.

دومین فن بازار تخصصی مدیریت شهری و نمایشگاه فناوری های نوین با حضور شرکتهای دانش بنیان از روز گذشته ۱۷ مردادماه در بوستان گفتگوی تهران برپا شده است.

در این نمایشگاه یک شرکت دانش بنیان که موفق به تولید آسفالت الیافی و بتن الیافی شده است این محصول را عرضه و با شهرداری منطقه ۱۵ برای استفاده از این تکنولوژی در این منطقه شهری، قرارداد منعقد کرد.

آسفالت الیافی جدیدترین تکنولوژی روز دنیا برای افزایش مقاومت و طول عمر آسفالت است؛ در همین حال بتن الیافی روشی جدید در جهت حذف میلگرد در ساخت محوطه ها و انواع قطعات پیش ساخته محسوب می شود.

با استفاده از آسفالت الیافی می توان ضخامت آسفالت معابر را تا ۳۰ درصد کاهش داد و در عین حال حدود ۱۰ درصد در اجرای روکش های آسفالتی صرفه جویی اولیه اعمال کرد و تا ۵۰ درصد بر طول عمر این طرح ها نسبت به آسفالت معمولی افزود.

در صورت استفاده از بتن الیافی نیز با حذف استفاده از میلگرد، حدود ۱۰ درصد کاهش هزینه اولیه پیش بینی می شود، در حالیکه استفاده از این محصول به علت مسلح شدن سه بعدی نسبت به میلگرد، طول عمر ۲ برابری را برای سازه هایی که از این محصول استفاده کرده اند خواهد داشت.

یکی از اساسی ترین دلایل گسترش استفاده از بتن الیافی در ساختمانها، حذف خطرات حمل و نقل میلگرد توسط کارگران در ارتفاع است؛ از آنجا که بتن الیافی در همان مرحله تولید مسلح شده است، برای افزایش سطح ایمنی کار و کارگران بسیار مناسب ارزیابی می شود.

تکنولوژی آسفالت نیمه گرم الیافی قرار است در پوشش سطح محور کرج – چالوس به طول ۷۰ کیلومتر، پایانه علم و صنعت و خطوط BRT منطقه هشت نیز مورد استفاده قرار گیرد.

با توجه به مزایای تکنولوژی ارائه شده توسط این شرکت دانش بنیان، صرفه جویی در هزینه های طرح های عمرانی و شهرسازی و نیز افزایش کیفیت خدمات شهری از جمله اهداف این تفاهمنامه عنوان شده است.

[su_button url=”#” style=”flat” size=”1″ icon=”icon: info-circle”]خبرگزاری مهر[/su_button]