محققان ایرانی یک دستگاه جایگزین مغز طراحی کردند

به تازگی نیز محققان در یک شرکت دانش بنیان طراحی دستگاهی را آغاز کرده اند که می تواند نقش مغز را ایفا کند و در بیماران ضایعه نخاعی بسیار کاربردی باشد.

پیمان صالحی، رئیس مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد که این طرح کلان ملی توسط یک شرکت دانش بنیان زایشی از محققان دانشگاه علم و صنعت و با پشتیبانی معاونت علمی در حال انجام است.

همچنین صالحی در مورد این طرح گفت:

وقتی که فردی دچار ضایعه نخاعی می شود، ارتباط مغز وی با برخی اندام های تحتانی قطع می شود. از این رو مشکلات عدیده ای برای بیمار به وجود خواهد آمد. به همین دلیل لازم است که بیمار در  طول دوره بیماری حرکت هایی داشته باشد تا از بروز مشکلاتی همچون زخم بستر، تحلیل عضلات و … جلوگیری شود، بر همین اساس محققان کشور دستگاهی را طراحی کرده اند که نقش مغز را ایفا می کنند و فرمان های حرکتی لازم را به اعصاب و عضلات بیماران منتقل می کنند. فقط تعداد کمی از کشورهای جهان به این فناوری دست پیدا کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه این محققان دانش فنی آن را بدست آورده اند، گفت: اگر هر بیماری که دچار قطع نخاع شده باشد از این دستگاه استفاده کند می تواند از تحلیل رفتن عضلات، زخم بستر، مشکلات گردش خون و دفع و… جلوگیری کند.

رئیس مرکز طرح های کلان ملی فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه با استفاده از این سیستم، کیفیت زندگی آنها افزایش می یابد، افزود:  این طرح در مراحل نهایی است و توسط شرکت دانش بنیان جمعی از محققان دانشگاه علم و صنعت  در حال انجام است. امیدواریم که تا پایان سال به اتمام برسد.

صالحی خاطر نشان کرد: بعد از رونمایی از طرح، تعداد دیگری نیز به صورت آزمایشی در کلینیک ها مورد استفاده قرار می گیرد تا پس از اخذ مجوزها به صورت عمومی به بازار رود. از این دستگاه می توان در کلینیک های توانبخشی، خانه و … استفاده کرد و قیمت این محصول با قیمت جهانی آن قابل رقابت خواهد بود.