گوگل از اپلیکیشن پرداخت موبایلی Tez در هند رونمایی کرد

گوگل به تازگی در کشور هند، از اپلیکیشن پرداخت موبایلی با نام Tez (در هند به معنای سریع است) رونمایی کرده است.

این اپلیکیشن به NFC نیاز ندارد و با استفاده از صوت موبایل های فرستنده و گیرنده پول را به هم متصل می کند. تکنولوژی بکار رفته در Tez شبیه اپلیکیشن Chirp است که داده هایی مثل عکس را از طریق صوت به اشتراک می گذارد. این صوت از طریق فرکانس اولتراسونیک منتقل شده و در محدوده شنوایی انسان قرار ندارد.

این اپلیکیشن روی تلفن‌های اندروید و iOS کار می‌کند و با استفاده از رابط پرداخت یکپارچه سیستم انتقال پول دولت هند UPI، انجام تراکنش‌ها میسر می‌کند. برای این کار لازم است موبایل های دو کاربر نزدیک یکدیگر باشد. این اپلیکیشن با استفاده از صوت اولتراسونیک دریافت و پرداخت کننده وجه را شناسایی می کند و عملیات پرداخت به سرعت انجام می شود.

گفتنی است در هند نزدیک به ۳۰۰ میلیون موبایل هوشمند وجود دارد که اغلب آن ها میان رده بوده و از NFC برخوردار نیستند، گوگل نیز با آگاهی از این مساله در کنار اپلیکیشن پرداخت Android Pay که به NFC نیاز دارد، Tez را معرفی کرده که بدون نیاز به NFC امکان لینک کردن حساب های کاربر از ۵۵ بانک هندی فعال در سیستم UPI (واسط پرداخت یکپارچه) را فراهم می کند.

Tez به کاربران کمک می کند بدون تبادل اطلاعات حساس شخصی وجه را انتقال دهند. برای تامین امنیت بیشتر این اپلیکیشن از Tez Shield استفاده می کند که چند سیگنال برای ردیابی پیام ها و درخواست های کلاهبردارانه، جلوگیری از هک و تایید هویت هر کاربر را به کار می برد. همچنین حساب کاربری هر فرد در این اپلیکیشن به وسیله کلمه رمز، اثر انگشت یا گوگل پین محافظت می شود.

این اپلیکیشن در هند راه‌اندازی شده است اما گوگل نام آن را به عنوان یک برند تجاری در فیلیپین و اندونزی نیز ثبت کرده است تا هر چه سریع‌تر استفاده از آن را در دیگر کشورهای آسیایی گسترش دهد.