کوالکام هدست واقعیت مجازی اسنپدراگون ۸۴۵ را معرفی کرد

کوالکوم به تازگی عینک واقعیت مجازی را معرفی کرد که مجهز به تراشه اسنپ داراگون ۸۴۵ است و برای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده کاربرد دارد. هدست واقعیت مجازی اسنپدراگون ۸۴۵ (Qualcomm Snapdragon 845 VR) که در واقع یک هدست رفرنس و مرجع برای سایر سازندگان است، توسط شرکت کوالکام رونمایی شد.

این هدست واقعیت مجازی از دو صفحه نمایش با دقت تصویر ۲۴۰۰ در ۲۴۰۰ پیکسل با نرخ بهروز رسانی صفحه ۱۲۰ هرتز پشتیبانی میکند که بالاتر از هدست های حال حاضر مثل HTC Vive Pro با دقت تصویر ۱۴۰۰ در ۱۶۰۰ است. یکی از ویژگی‌های جدید پلتفرم تازه معرفی شده، فناوری Adreno Foveation  بوده که با ردیابی چشم کاربر بهترین کیفیت گرافیکی را جلو چشمان افراد می‌آورد. از این رو کاربر بهترین و واضح‌ترین المان‌های گرافیکی را مشاهده خواهد کرد تا تجربه بهتری رقم بخورد.

هدست مجهز به تراشه اسنپ دراگون٬ ۴ دوربین دارد که از دوتای آن برای تشخیص حرکات چشم استفاده می شود همچنین بدون نیاز به اتصال سیم میتواند حرکات سر را تشخیص دهد و هم زمان به محیط وی آر منتقل کند. با پردازنده اسنپدراگون ۸۴۵، می‌توان ۳۰ درصد عملکرد گرافیکی بهتر و ۳۰ درصد عملکرد پردازشی سریع‌تر نسبت به پردازنده اسنپدراگون ۸۳۵ را انتظار داشت. در حالی که برخی هدست‌ها برای اجرا بازی‌های رده‌بالا نیاز به یک سیستم کامپیوتری قدرتمند دارند، اما پلتفرم جدید کوالکام موجب خواهد شد تا بتوان بدون نیاز به سیستم مستقلی تجربه باکیفیت و لذت‌بخشی بدست آورد.

محصول جدید کوالکام، قدرت بالاتری نسبت به گذشته داشته و با یک پردازنده Qualcomm Kryo 385، پردازشگر گرافیکی آدرنو ۶۳۰، پردازشگر سیگنال دیجیتال اختصاصی هگزاگون و پردازنده سیگنال تصویر اسپکترا ۲۸۰ ارائه می‌شود. همچنین کوالکام می‌گوید این هدست قادر به ارائه حداکثر چهار میلیون پیکسل به ازای هر چشم است. انتظار می‌رود شرکت‌های بسیاری براساس این پلتفرم هدست واقعیت مجازی قدرتمندی معرفی کرده و به‌زودی روانه بازار کنند. به هر حال برای کسب جزئیات بیشتر باید منتظر ماند تا اطلاعات دقیقی درباره قیمت و دیگر ویژگی‌های پلتفرم منتشر شود.