گوناگون

معرفی تراشه وای‌فای جدید توسط ناسا

طی همکاری مشترک بین پژوهشگران ناسا و دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (یوسی‌ال‌ای) تراشه وای فای جدیدی معرفی شده است که قابلیت های ارسال سیگنال بهتر، مصرف انرژی کمتر و سرعت بالاتر انتقال داده را ارائه می کند و می تواند حال و هوای تازه ای در بازار فناوری های پوشیدنی ایجاد کند.

این تراشه حاصل تلاش “آدریان تانگ”، پژوهشگر آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا و “کائو چانگ فرانک چانگ”، استاد دانشگاه یوسی‌ال‌ای، است. تراشه وای فای جدید 100 برابر نیروی کمتر نسبت به روش های سنتی مصرف می کند و بر همین اساس عمر باتری را افزایش می دهد. تیم پژوهشی استفاده از این تراشه جدید در دستگاه های قابل حمل و لوازم پوشیدنی الکترونیکی را پیش بینی کرده اند.

به گفته تانگ، ایده ساخت این تراشه وای فای بر این اساس شکل گرفته است که دستگاه پوشیدنی به جای تولید سیگنال تنها نیازمند بازگرداندن سیگنال وای فای از یک روتر یا برج مخابراتی است و از این رو مصرف نیرو کاهش یافته و عمر باتری بهبود می باید.

گوشی هوشمند از طریق ارسال سیگنال به روتر کار می کند و سپس روتر واکنش نشان داده و یک سیگنال جدید باز می گرداند. تراشه وای فای جدید در حقیقت یک سیگنال ثابت ارسال شده از یک روتر تخصصی را باز می گرداند و بر همین اساس نیازمند ارسال سیگنال منحصر به فرد خود نیست.

به گفته تانگ، از آنجایی که شما تنها یک سیگنال وای فای را جای نشانی می کنید، در حقیقت آن را تولید نمی کنید و از این رو نیازی به نیرو ندارید.

این در شرایطی است که انرژی کم در سرعت انتقال داده اختلالی ایجاد نمی کند. آزمایش های صورت گرفته روی یک فناوری پوشیدنی ساختگی نشان داده اند این تکنیک امکان دستیابی به سرعت 330 مگابیت در ثانیه را دارد. این رقمی قابل توجه است زیرا از بیشتر روترهای وای فای خانگی سریع‌تر عمل می کند.

هنگامی که سیگنالی را در یک اتاق ارسال می کنید، کل اتاق آن را به سمت شما باز می گرداند. در نتیجه، شما نیازمند آگاهی از این مساله هستید که کدامیک از دستگاه پوشیدنی می آید و کدام یک از پس زمینه در حال بازگشت است و از شر گزینه های پس زمینه خلاص شوید. برای مقابله با این شرایط تیم پژوهشی ناسا و یوسی‌ال‌ای روتری تخصصی را توسعه داده اند که نه تنها سیگنال اولیه را ارسال می کند، بلکه چنان هوشمند است که به طور ویژه داده هایی که باز می گردند را شناسایی کند.

[su_button url=”#” style=”flat” size=”1″ icon=”icon: info-circle”]عصرایران[/su_button]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا