فناوری

مقاله ای درباره پرتال وب

پرتال وب یا درگاه وب (انگلیسی: Web Portal) وب‌گاهی است که اطلاعاتی را از منابع مختلف در یک شکل واحد جمع‌آوری می‌کند.

به‌طور معمول هر منبع اطلاعاتی محدودهٔ مشخص به‌خود را در صفحه برای نمایش اطلاعات اشغال می‌کند؛(پورتلت) که گاهی اوقات کاربر می‌تواند مشخص کند که کدام نمایش داده‌شود.

درکنار ویژگی‌های استاندارد جویشگر، پرتال‌های وب خدمات دیگری نظیر رایانامه، قیمت سهام، اطلاعات، پایگاه‌داده‌ها و سرگرمی ارایه می‌کند. پرتال‌ها راهی برای یکپارچه‌سازی ظاهر برای کنترل و مدیریت چندین پایگاه‌داده و برنامه کاربردی برای سازمان‌ها می‌باشد.

درکنار ویژگی‌های استاندارد جویشگر،پرتال‌های وب خدمات دیگری نظیر رایانامه،قیمت سهام،اطلاعات،پایگاه ‌داده‌ها و سرگرمی ارایه می‌کند.پرتال‌ها راهی برای یکپارچه‌ سازی ظاهر برای کنترل و مدیریت چندین پایگاه‌ داده و برنامه کاربردی برای سازمان‌ها می‌باشد.

پرتال‌های به دو دسته عمودی درمقابل افقی و پرتال اطلاعاتی عمودی تقسیم می شوند که پرتال‌های افقی که قسمت‌های زیادی را پوشش می‌دهند و پرتال‌های عمودی که بر روی یک قسمت تمرکز دارندهستند.

به عبارت دیگر پرتال‌های افقی به ‌مانند یک سکو برای چندین شرکت در یک بخش تجاری یا یک نوع تولیدکننده یا توزیع‌کننده می‌باشند. در نتیجه پرتال عمودی یک نقطه ورودی خاص برای یک بازار یا صنعت خاص تعریف می‌شود.

پرتال ها را می توان به انواع مختلف پرتال‌های وب، پرتال‌های وب دولتی، پرتال‌های فرهنگی، پرتال‌های مناقصه و پرتال‌های وب شخصی تقسیم می شوند که در آنها فضایی برای معرفی و به اشتراک گذاری نمونه کارها و نوع فعالیت و رزومه هر شخص قرار داده می شود.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا