اخبار فناوری

آمارهای متناقض از رتبه بندی مخابرات

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روز گذشته از دریافت ۸۵۰ هزار شکایت مردمی به سامانه پاسخگویی به شکایات این وزارتخانه خبر داد که بیش از ۴۵ درصد این شکایات مربوط به سرویس دهی اینترنت و موبایل شرکت مخابرات ایران بوده است.

روابط عمومی شرکت مخابرات ایران با ارائه پاسخی به این خبر واکنش نشان داد که در ذیل می آید:

وزارت ارتباطات، مرجع ارزیابی را مشخص کند

مسئولان روابط عمومی وزارت ارتباطات به جای شفاف سازی در فضای ارائه سرویس های اینترنتی و خدمات تلفن همراه، با آمارسازی های مختلف و متضاد موجب سردرگمی خدمات گیرندگان در سطح کشور و حتی شرکت های بزرگ درگیر در حوزه ICT کشور شده اند.

ارائه آمارهای ضد و نقیض از سوی روابط عمومی وزارت ارتباطات در حالی هر روز شدت بیشتری می یابد که در تازه ترین اقدام، با زیر سوال بردن ارائه سرویس ها و اینترنت مخابرات و خدمات همراه اول و کلا هر آنچه که به مخابرات مربوط است، شرکت مخابرات ایران را از تمام جنبه ها در رتبه آخر ارزیابی های خود قرار داده است.

در این مورد چند سوال مطرح است که امیدواریم همکاران روابط عمومی وزارت ارتباطات در پیشگاه افکار عمومی به آنها پاسخ دهند.

وقتی در ارزیابی های مرکز توسعه ملی اینترنت (متما) که وابسته به سازمان فناوری اطلاعات از زیرمجموعه های وزارت ارتباطات است، در بخش های مختلف مانند سرعت ۲۵۶ کیلوبایت بر ثانیه تا سرعت ۲ مگابایت بر ثانیه، شرکت های مخابرات استانی همانند مازندران و خراسان رضوی حائز رتبه اول شده اند و چندین شرکت مخابرات استانی دیگر نیز در سرعت های مختلف در رتبه های برتر قرار دارند، چگونه به یک باره روابط عمومی وزارت ارتباطات عنوان پائین ترین کیفیت و بیشترین شکایات را به اینترنت مخابرات تخصیص می دهد؟

حتی اگر رتبه بندی رگولاتوری را به عنوان تنها شاخص در نظر بگیریم باز هم با جدیدترین آمار که از سامانه ۱۹۵ بیرون آمده است، ناهمخوانی دارد؛ زیرا شرکت مخابرات ایران در رتبه بندی رگولاتوری در حوزه اینترنت در رتبه پنجم قرار دارد و مشخص نیست چگونه در اظهار نظرهایی که فقط کارکرد رسانه ای خاص دارد، به یک باره تا رتبه آخر سقوط کرده است!

در بخش سیار نیز طبق رتبه بندی سال گذشته رگولاتوری، شرکت ارتباطات سیار به عنوان برترین اپراتور مشخص و معرفی شده، اما در نتیجه گیری منتشر شده از بررسی سامانه ۱۹۵ ، همراه اول نیز در مورد سرویس ها و ارائه خدمات، دارای کیفیت نامطلوب معرفی می شود؟

آیا به کلی مقایسه شرکتی به بزرگی مخابرات با ۳۰ میلیون مشترک تلفن ثابت، ۴ میلیون مشترک اینترنت و ۶۲ میلیون مشترک تلفن همراه با شرکت های کوچک کمتر از ۱۰۰ هزار مشترک علمی و منطقی است؟

اما به نظر ما داور نهایی در مورد ارزیابی عملکرد شرکت مخابرات ایران، مردم و مشترکان این شرکت هستند و بی تردید مدیریت شرکت مخابرات ایران برای شناخت نیازهای مردم منتظر اظهار نظر روابط عمومی وزارت ارتباطات نمی ماند و از طریق کانال های متعدد ارتباطی به صورت روزانه عملکرد خود را ارزیابی می کند.

[su_button url=”#” style=”flat” size=”1″ icon=”icon: info-circle”]خبرگزاری مهر[/su_button]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا