گوناگون

طراحی و ساخت لنزهای مسطح نوری توسط محققان ایرانی

محمود باقری مهندس ریزسازه ها و امیر عربی از محققان ارشد آزمایشگاه پیش رانش ناسا و انستیتو فناوری کالیفرنیا با همکاری چند محقق دیگر موفق به طراحی و ساخت لنزهای نوری مسطحی شده اند که تاکنون نمونه ای از آن در تاریخ ارایه نشده است.

در این پروژه که یک همکاری گسترده میان آزمایشگاه پیش رانش ناسا و انستیتو فناوری کالیفرنیا (Caltech) محسوب می شود، لنزهای نوری متفاوتی ارایه شده اند که می توانند نور را به شیوه ای که تاکنون غیرممکن به نظر می رسیده دستکاری کنند. در واقع آنچه که این محققان موفق به ارایه آن شده اند با استفاده از دستگاههای رایج امکانپذیر نبوده است.

این لنزهای جدید از شیشه ساخته نشده اند و در عوض ساختارهای نانویی سیلیکونی با دقتی خیره کننده در قالب الگوی لانه زنبور عسیل در کنار هم قرار گرفته اند تا سطحی بسیار صاف ساخته شود که می تواند مسیر و ویژگیهای امواج نوری را کنترل کند. از جمله کاربردهای این فناوری نوین میکروسکوپها، نمایشگرها، حسگرها و دوربین ها است.

در حال حاضر این محققان تلاش می کنند تا با رایزنی با شرکای تجاری، مقدمات تولید صنعتی این فناوری جدید را با هدف به کارگیری در ریزدوربین ها و طیف سنج ها فراهم کنند.

[su_button url=”#” style=”flat” size=”1″ icon=”icon: link”]iran-daily[/su_button]  [su_button url=”#” style=”flat” size=”1″ icon=”icon: link”]Mehrnews[/su_button]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا