گوناگون

ورود رسمی سامانه ناوبری فضایی چین به ایران

پس از ایجاد شرایط خوب ارتباطات بین‌المللی در حوزه فناوری‌های پیشرفته بر اساس یک تفاهم‌نامه بین ایران و چین، انتقال فناوری و پیاده‌سازی فنی سامانه ناوبری فضایی بیدو در کشور انجام خواهد شد.

بدین ترتیب با همکاری چین فعالیت‌هایی از قبیل ایجاد ایستگاه‌های زمینی بیدو و برپایی مرکز جمع‌آوری اطلاعات و داده‌های فضایی توسط شرکت صنایع الکترونیک ایران (صا ایران) در کشور انجام خواهد شد.

همچنین قرار است ایجاد دانش فنی و سرریز فناوری در حوزه سیستم‌های پیشرفته ناوبری فضایی به داخل کشور توسط صا ایران انجام شود.

بر همین اساس شرکت‌های فناور در بخش‌های مختلف خصوصی و دولتی می‌توانند جهت بکارگیری خدمات سامانه ناوبری فضایی بیدو با شرکت صنایع الکترونیک ایران (صا ایران) وارد مذاکره شوند و قراردادهایی در این زمینه منعقد کنند.

سامانه‌های ناوبری فضایی دارای ویژگی‌های بسیاری هستند و به خصوص ورود فناوری و امکان استفاده از خدمات سامانه ناوبری فصایی بیدو با محوریت صا ایران، یک اتفاق خوب برای کشور محسوب می‌شود.

صا ایران که پیش از این در حوزه فضایی به عنوان سازنده ماهواره‌های فضایی ایران از جمله امید، فجر و طلوع مشهور بود، اکنون وظیفه توسعه فناوری سامانه‌های ناوبری فضایی در کشور را بر عهده گرفته و با افزایش سامانه ناوبری پیشرفته بیدو در کنار جی‌پی‌اس، خدمات و امکانات خاص موقعیت‌یابی و ناوبری فضایی را تکمیل خواهد کرد.

تاکنون آمریکا به عنوان کشور صاحب فناوری جی‌پی‌اس، امکان دسترسی به خدمات خاص و دقت بالا به ایران را نداده بود و با افزودن سامانه ناوبری فضایی بیدو و انتقال فناوری آن به کشور، امکان بهره‌مندی از چنین خدماتی فراهم شده و از طرفی دانش فنی ناوبری فضایی در کشور ایجاد خواهد شد.

سامانه فضایی بیدو که هم اکنون کل کشور حتی بعضی از کشورهای همسایه را تحت پوشش دارد، بر خلاف سامانه جی‌پی‌اس، کلیه نقاط کور کشور را نیز پوشش می‌دهد.

دستگاه‌ها و تجهیزات بیدو از جمله سیستم دریافت سیگنال آن، همزمان توانایی دریافت اطلاعات از جی‌پی‌اس و گلوناس را هم دارند و این یک ویژگی بسیار خوب به حساب می‌آید.

گفتنی است صا ایران قصد دارد با برگزاری یک رویداد تحت عنوان «سمینار شناخت قابلیت‌های سیستم هدایت و ناوبری بیدو» در ۵ آبان جاری، خدمات و ویژگی‌های این سامانه فوق پیشرفته را برای فناوران و شرکت‌های دولتی و خصوصی تشریح کند.

علاقمندان و فعالان بخش خصوصی و دولتی جهت دریافت فرم‌های مخصوص شرکت در این همایش می‌توانند به پایگاه اینترنتی «ایران بیدو» به نشانی http://iranbeidou.ir مراجعه کنند.

[su_button url=”#” style=”flat” size=”1″ icon=”icon: link”]خبرگزاری مهر[/su_button]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا