اخبار فناوری

توضیحات واعظی درباره باز بودن کانال‌های غیراخلاقی تلگرام

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به آخرین وضعیت فعالیت شبکه اجتماعی تلگرام در ایران گفت: اغلب کانال‌های غیراخلاقی مسدود شده‌اند و مدیران این شبکه برای مسدود کردن کانال‌ها قول داده‌اند.محمود واعظی صبح امروز دوشنبه از بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها بازدید کرد.

واعظی درمورد آخرین وضعیت تلگرام گفت: طبق قول مدیران این شبکه قرار است کانال‌هایی غیر اخلاقی از دسترس کاربران ایرانی خارج و مسدود شود.

وی در پاسخ به این پرسش که هنوز برخی از کانال‌های غیراخلاقی در ایران باز هستند، گفت: اگر کانالی وجود دارد بعد از تصمیمات مسدود کردن بوده و به دلیل فنی ۲۴ تا ۴۸ ساعت برای مسدود شدن کانال‌های جدید زمان لازم است.

وزیر ارتباطات همچنین درباره تشکیل جلسه فیلترینگ در هفته جاری گفت: در این زمینه اطلاعی ندارم. وی در مورد رفع فیلتر شبکه اجتماعی فیس‌بوک نیز گفت: فیلتر شدن و یا نشدن شبکه‌های اجتماعی ارتباطی با وزارت ارتباطات ندارد و این وزارتخانه تنها یک نماینده در کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ دارد.

وی با بیان اینکه فضای مجازی نقش مهمی در اطلاع‌رسانی به مردم ایفا می‌کند، گفت: شبکه مجازی در ایران نیز طی چند سال اخیر گسترش بسیاری یافته و هم‌اکنون شاهد آن هستیم که پهنای باند داخل کشور در دو سال اخیر نسبت به کل سال‌های قبل ۴ برابر شده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه برای گسترش ظرفیت پهنای باند اینترنت داخلی، گفت: شبکه‌های اجتماعی داخلی می‌توانند از ظرفیت ایجاد شده استفاده کنند.

وی با بیان اینکه ظرفیت پهنای باند اینترنت داخلی با ۴ برابر رشد به ۲ هزار و ۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده است، ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم این ظرفیت به ۴ هزار گیگابیت افزایش پیدا کند.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه در ۸ سال قبل از دولت یازدهم، شبکه اینترنت کشور هیچ توسعه‌ای نداشته است، اضافه کرد: هم‌اکنون شاهد آن هستیم که استفاده مردم، سرعتی بیشتر از توسعه شبکه اینترنت را دارد؛ به نحوی که در ابتدای دولت تنها ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار کاربر ADSL در کشور وجود داشت، اما هم‌اکنون بیش از ۱۲ میلیون نفر از این فناوری استفاده می‌کنند.

واعظی اضافه کرد: هم‌اکنون بیش از ۲۰ میلیون نفر از طریق موبایل به اینترنت وصل می‌شوند. وی با اشاره به بسترسازی برای راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی داخلی در کشور گفت: به دنبال ایجاد محتوای فاخر در فضای مجازی هستیم.

وزیر ارتباطات در مورد سیاست این وزارتخانه برای فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی، تصریح کرد: سیاست ما این است که مردم به شبکه‌های اجتماعی دسترسی آزاد داشته باشند و بر این اساس از شبکه‌های اجتماعی داخلی حمایت می‌کنیم؛ با این حال سیاست ما این است که شبکه‌های اجتماعی که قوانین کشور را رعایت کنند، بتوانند آزادانه فعالیت کنند.

واعظی ادامه داد: امیدواریم سیاست نهادهای دیگر نیز همین باشد. وی در مورد سیاست اطلاع‌رسانی رسانه‌ها در کشور نیز گفت: متاسفانه اکثر رسانه‌ها جناحی و حزبی شده‌اند و حتی شاهد هستیم که رسانه عمومی نیز در نوع خبررسانی خود، جهت دهی دارد. واعظی ادامه داد: مطبوعات و رسانه‌ها باید به گونه‌ای باشند که خبررسانی منصف داشته و مردم بتوانند به آنها اعتماد کنند.

[su_button url=”#” style=”flat” size=”1″ icon=”icon: link”]Mehrnews[/su_button]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا