گوناگون

ناسا سیستم ملی کنترل ترافیک ربات های پرنده را آزمایش می کند

اگر تنها نیمی از کسب وکارهای فعال در حوزه ربات های پرنده موفق شوند، به زودی ترافیک هوایی به یک پدیده طبیعی شهری بدل خواهد شد. برای حل این مشکل، ناسا یک سیستم مدیریت ترافیک هوایی را برای ربات های پرنده توسعه داده و امروز برای اولین بار آن را آزمایش می کند.

در چندسال اخیر شرکت های بزرگی مانند آمازون، گوگل و والمارت در حوزه ربات های پرنده سرمایه گذاری کرده اند و البته استارتاپ های زیادی نیز به جمع فعالان این حوزه پیوسته اند.

برخی از این شرکت ها مانند آمازون نیز طرح هایی را برای نظم بخشیدن به ترافیک هوایی ارایه کرده اند. ایده اولیه این است که حداقل ارتفاع مجاز پرواز (152 متر) برای ربات های کم سرعت با اهداف سرگرمی درنظر گرفته شود و بسته به هدف و عملکرد ربات ها، برای حرکت هر دسته از آن ها ارتفاع خاصی تعیین شود.

ناسا نیز از این قافله عقب نمانده و از چندی پیش یک سیستم مدیریت ترافیک هوایی موسوم به Unmanned Aircraft System Traffic Management (UTM) را توسعه داده است. ناسا معتقد است یک راه حل مناسب باید متشکل از عناصر مختلف مدیریت ترافیک از جمله وضع قوانین، مسیرهای ترافیک، علائم راهنمایی و غیره باشد.

امروز ناسا برای اولین بار سیستم UTM را در چندین نقطه از آمریکا با پرواز همزمان 24 ربات پرنده، مورد آزمایش قرار می دهد. در این آزمایش خلبانان خارج از ناسا انواع مختلفی از ربات ها را از نقاط مختلف به پرواز درمی آورند و با سیستم UTM و نظام مدیریت آن تعامل می کنند تا کارآیی سیستم مورد بررسی قرار گیرد.

سیستم UTM هنوز در مراحل ابتدایی توسعه قرار دارد و با توجه به این که ناسا از نتایج این آزمایش به منظور بهبود فناوری خود بهره می گیرد و انجام آزمایشات دیگر در این رابطه، درو از انتظار نیست.

[su_button url=”http://bit.ly/22NR3r6″ style=”flat” size=”1″ icon=”icon: external-link-square” text_shadow=”0px 0px 1px #000000″]IRNA[/su_button] [su_button url=”http://www.gizmag.com/nasa-drone-traffic-control-system/42902/” style=”flat” size=”1″ icon=”icon: external-link-square” text_shadow=”0px 0px 1px #000000″]GIZMAG[/su_button]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا