گوناگون

طراحی خودرو کم مصرف تحت نام Project M توسط شرکت Shell

شرکت شل قرار است خودروی مفهومی تولید کند که در طول عمر مفید خود کمتر از یک سوم خودروهای معمولی انرژی مصرف کند. شرکت «شل» در راستای اجرای پروژه خودروی Project M با همکاری شرکت طراحی خودروی Gordon Murray’s خودرویی را به مرحله تولید انبوه خواهد رساند که عنوان کم مصرف ترین اتومبیل جهان را یدک می کشد.

شرکت طراحی خودروی Gordon Murray’s سازنده خودروهای فرمول وان و McLaren F1 می باشد. شرکت شل اعلام کرده که بدنه، موتور و گریس خودرو همه با هم طوری طراحی شده اند که مقاومت سطحی را به حداقل می رساند تا به افزایش بازدهی آن کمک کند.

همچنین روغن موتور استفاده شده در این خودرو توسط خود این شرکت تولید شده تا 5 درصد مصرف سوخت بهره وری خودرو را افزایش دهد. میزان مصرف این خودرو در هر ۱۰۰ کیلومتر به ازای سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت یک لیتر است. قدرت موتور این خودروی مفهومی ۴۳ اسب بخار و حداکثر سرعت آن ۱۵۶ کیلومتر بر ساعت است.

سرعت صفر تا ۱۰۰ این خودرو ۱۵.۸ ثانیه است و بسیاری از قطعات Project M با استفاده از فناوری چاپگر سه بعدی تولید شده اند تا به شتاب بیشتر این خودرو بیافزایند. طراحی نهایی این خودرو به طول ۲.۵ متر، عرض ۱.۳۵ و ارتفاع ۱.۶ متر خواهد بود ضمن اینکه وزن آن دلیل بدنه کربنی ۵۵۰ کیلوگرم است.

[su_button url=”http://www.gizmag.com/shell-project-m-concept-car-reveal/42955/” style=”flat” size=”1″ icon=”icon: external-link-square” text_shadow=”0px 0px 1px #000000″]GIZMAG[/su_button]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا