گوناگون

راکت فاکون 9 برای دومین بار بر روی سکوی شناور فرود آمد

مهندسان شرکت SpaceX توانستند برای دومین بار راکت فالکون 9 را پس از گذشت 9 دقیق  از پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال بر روی سکوی شناور روباتیکی فرود آورند. این در حالی است که چند ماه پیش فالکون 9 بدون نقص بر روی سکوی شناور مستقر در اقیانوس فرود آمده بود.

یکی از ویژگی های چشمگیر این فرود، مستقر شدن آن دقیقا در دایره مرکزی سکوی شناور بود، حال آنکه هیچ کس دفعات نخست فرود آمدن راکت بر روی سکوی روباتیکی را فراموش نمی کند، زمانی که راکت یا با نوک به آن برخورد کرد و سکو را منهدم کرد و یا در مواردی که راکت فرود لرزانی داشت و در نهایت بر روی سکو سقوط کرد.

jcsat-14-launch-6

بدون شک فرود بی نقص شب گذشته این راکت نشان از پیشرفت خیره کننده اسپیس ایکس در این روند جدید دارد. نخستین بار این شرکت توانسته بود که در راکت فالکون ۹ را در ماه دسامبر و درحالی که ۱۱ ماهواره را در مدار زمین مستقر کرده بود به سلامت بر روی سکوی شناور واقع در اقیانوس فرود آورد تا در این زمینه تاریخ ساز شود.

این فرودهای بی نقص بخشی از تلاش اسپیس ایکس برای توسعه سیستمهای پرتابی هستند که کاملا قابل بازیابی به شمار می آیند. به باور الون ماسک، مرد همه کاره اسپیس ایکس، از این طریق می توان در هزینه های مربوط به پرتابهای فضایی صرفه جویی چشمگیری انجام داد. اگرچه مأموریت این راکت پرتاب ماهواره ارتباطاتی JCSAT-14 ژاپن به مدار زمین بود اما گویا فرود دقیق آن بر روی سکوی شناور روباتیکی مستقر در اقیانوس از اهمیت و هیجان بیشتری برخوردار بود.

منبع: GIZMAG

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا