تماشا کنید: نحوه کار با قابلیت Game Mode در ویندوز ۱۰

مایکروسافت چند وقت پیش، از حالتی به نام Game Mode یا حالت بازی در ویندوز ۱۰ رونمایی کرده که باعث بهینه سازی در عملکرد منابع سیستم برای اجرای بهتر بازی ها می شود.

خبر عرضه این قابلیت حدود یک هفته پیش منتشر شد و حالا مایکروسافت عملکرد این قابلیت را تشریح کرده است. هنگامی که سیستمی به حالت بازی می رود، تخصیص منابعی نظیر پردازنده و کارت گرافیک، بازی‌های ویدئویی خواهند بود. در نهایت، هدف از فعال‌سازی این قابلیت، بهبود میزان فریم ریت هر بازی خواهد بود.

مایکروسافت سعی کرده تا مجموعه‌ای از قابلیت‌های کاربردی را با تمرکز روی اجرای هرچه بهتر بازی‌های ویدئویی در ویندوز ادغام کند. یکی از این قابلیت ها، اختصاص تولباری به نام Game Bar که با فشردن کلیدهای ویندوز+G در هر زمان می‌توان به آن دسترسی داشت. همچنین با فعال سازی این نوار ویژه، می توان به قابلیت هایی نظیر ثبت اسکرین‌شات، ضبط ویدیو، و یا حتی پخش آنلاین در سرویس Beam دسترسی پیدا کرد.

قابلیت حالت بازی یا Game Mode را می توان در هر بازی فعال کرد. برای فعال سازی، شما باید نوار گیم‌بار در بالا را باز کرده و به پنجره تنظیمات رفته و با زدن تیک گزینه‌ای مشخص، بازی در حال اجرا را با فعال‌سازی گیم‌مد پیش روی خود قراردهید.

همچنین مایکروسافت می گوید، این قابلیت برای برخی از بازی به طور خودکار فعال می شود، اما بیشتر بازی با این ویژگی جدید در ویندوز سازگار نیستند. گیم‌مود، گیم‌بار و تنظیمات داخل بازی از فردا در دسترس کاربرانی در دسترس کاربرانی قرار می‌گیرند که به‌روزرسانی‌های آزمایشی مایکروسافت را پیش از عرضه عمومی استفاده می‌کنند.

قرار است که نسخه کامل این قابلیت با بروز رسانی Creators ویندوز ۱۰ که اوایل ۲۰۱۷، برای عرضه در اوایل سال جاری میلادی زمان‌بندی شده صورت خواهد گرفت.