انویدیا از کارت گرافیک Titan V با قیمت ۲۹۹۹ دلار رونمایی کرد

انویدیا در مراسم NIPS 2017 از قدرتمندترین کارت گرافیک به نام Titan V با قیمت ۲۹۹۹ دلار پرده برداری کرد. به گفته این شرکت، Titan V قدرتمندترین کارت گرافیکی بوده که تا به حال ساخته شده است.

با این حال، این یک جهش قابل توجهی، نسبت به سایر محصولات دیگر انویدیا می باشد، چراکه این اولین کارت گرافیکی مبتنی بر ریزمعماری جدید Volta است. به گفته انویدیا، کارت گرافیک Titan V بیشتر بر روی هوش مصنوعی و پردازش شبیه سازی علمی متمرکز است.

پردازنده گرافیکی GV100 در اصل یک ماژول تشکیل شده از چندین تراشه شامل پردازنده گرافیکی و سه پکیج حافظه HBM2 است. این کارت به ۱۲ گیگابایت حافظه با پهنای باند بالا HBM2 با رابط حافظه بسیار عریض ۳۰۷۲ بیتی مجهز است. پردازنده گرافیکی این کارت با به‌کارگیری فناوری ساخت ۱۲ نانومتری +FinFET توسط کمپانی TSMC تولید می‌شود.

انویدیا در کارت TITAN V از تمام توان پردازنده گرافیکی GV100 جز رابط حافظه آن بهره گرفته است که نتیجه آن ۵,۱۲۰ هسته CUDA و ۶۴۰ هسته Tensor (نوع خاصی هسته پردازشی مخصوص مصارف یادگیری عمیق) است. هسته‌های CUDA این پردازنده گرافیکی در قالب ۸۰ واحد SM توزیع شده‌اند که هر واحد SM در برگیرنده ۶۴ هسته CUDA است. ۸۰ واحد SM خود در قالب ۶ واحد GPCs توزیع شده‌اند. همچنین ۳۲۰ واحد TMU وجود دارد.

فرکانس پایه پردازنده گرافیکی این کارت ۱۲۰۰ مگاهرتز، فرکانس بوست آن ۱۴۵۵ مگاهرتز و فرکانس حافظه ۸۵۰ مگاهرتز است که به تأمین پهنای باند حافظه عظیم ۶۵۲.۸ گیگابایت  بر ثانیه می‌انجامد. این کارت با توان طراحی گرمایی ۲۵۰ وات توان مورد نیاز خود را از ترکیب یک کانکتور تغذیه ۶ پینی با یک ۸ پینی می‌گیرد. درگاه‌های خروجی تصویر متشکل از سه DP  و یک HDMI است.