پراستفاده ترین نسخه سیستم عامل اندروید، نوقا اعلام شد

براساس آخرین آمار منتشر شده از سوی گوگل، نسخه نوقا، با داشتن ۲۷.۵ درصد سهم در بین گوشی های هوشمند، جز پراستفاده ترین نسخه از سیستم عامل اندروید شناخته شد. پس از آن نسخه ششم یعنی مارشمالو است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شده و در حال حاضر بر روی ۲۸.۱ درصد از تلفن های هوشمند اندرویدی مورد استفاده قرار می گیرد. اما آخرین نسخه این سیستم عامل یعنی اندروید ۸.۰ اورئو فقط در ۱.۱ درصد دستگاه ها استفاده می شود. به همین دلیل در رده ششم پراستفاده ترین سیستم عامل قرار می گیرد.

البته همین عدد نیز نسبت به ماه های گذشته و سهم ۰.۲ درصدی اوریو پیشرفت قابل ملاحظه ای به حساب می آید. اندروید ۵ لالی پاپ با ۲۴.۶ درصد و کیت کت با ۱۲ درصد سهم از نسخه های فعال اندروید در جهان نیز در رتبه های بالاتری نسبت به جدیدترین ورژن آن قرار دارند. یکی از مشکلات دستگاه های اندروید همیشه به آپدیت سیستم عامل آن مربوط است.  زیرا پس از خرید موبایل، سیستم عامل آن در مراحل بعدی ارتقا نمی یابد. در این میان محبوبیت اندروید نوقا(که یک سال و نیم از آپدیت آن می گذرد) بین کاربران این مشکل را به طور واقعی نشان می دهد.

این درحالی است که کارشناسان میزان استفاده از اندروید را با iOS مقایسه می کنند. طبق آمار ۲۸ درصد کاربران اپل از iOS۱۰ استفاده می کنند (با تعداد کاربران اندروید نوقا برابری می کند). حال آنکه ۶۵ درصد دستگاه مجهز به iOS۱۱ هستند.