امنیت

سرویس استعلام پلاک خودرو با هزینه ماهانه 5 دلار در اختیار کاربران قرار می‌گیرد

فناوری خوانش اتوماتیک پلاک خودرو (ALPRs) نرم افزاری است که به رایانه کمک می کند در تصاویر ثبت شده از دوربین ها پلاک خودرو را مجزا و تحلیل کنند. سیستم‌های خودکار شناسایی پلاک‌های خودرو‌ها به زودی توسط شرکت Rekor systems در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت.

این شرکت به تازگی فروش این طرح را با نام Watchman را آغاز کرد که تنها 5 دلار در ماه هزینه دارد. افراد می توانند با پرداخت حق عضویت ماهانه 5 دلار این نرم افزار را به دوربین های امنیت خانگی خود اضافه کنند. همچنین کاربران این سیستم قادر خواهند بود نرم افزار شناسایی پلاک این شرکت را به تمام دوربین‌های مدار بسته و امنیتی منزل خود اضافه کنند.

نرم افزار مذکور به صاحبخانه اجازه می دهد شماره پلاک خودروها را در فهرست های سفید و سیاه دسته بندی کند. هر بار که دوربین خودرویی را ثبت می کند که پلاک آن در یکی از فهرست ها وجود دارد، پیام هشداری به صاحبخانه ارسال می شود. این شرکت معتقد است صاحبخانه ها از این قابلیت برای مقاصد غیرمجرمانه استفاده خواهند کرد.

به طور مثال والدین می‌توانند برای اطمینان بیشتر، پلاک‌های خودرو‌های سرویس مدارس فرزندان خود را داخل این سیستم وارد کنند. با وجود اینکه شرکت Rekor این سرویس را از سال 2015 راه اندازی کرده است، این اولین بار است که آن را در اختیار مردم عادی قرار می‌دهد. شرکت‌ها و ارگان‌های اداری و امنیتی برای استفاده از این سرویس، ماهیانه مبلغ 50 دلار را پرداخت می‌کنند. به گفته‌ی شرکت، کیفیت و قدرت هر دوی این سرویس‌ها دقیقا مشابه است.

با این وجود برخی از حامیان حفظ حریم شخصی معتقدند علاوه بر صاحبخانه ها، مجریان قانون نیز می توانند به سادگی از این نرم افزار سواستفاده کنند. هرچند این نرم افزار از 2015 میلادی عرضه شده، اما این نخستین باری است که به افراد عادی  و با چنین قیمت ارزانی فروخته می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا