امنیت

شرکت گیگابایت مورد حمله باج افزار قرار گرفت

ایسر و اپل تنها تولیدکنندگان رایانه‌ای نیستند که در این اواخر با حملات باج افزاری روبرو شده‌اند. طبق گزارش رسانه‌ها، شرکت تایوانی «گیگابایت» نیز در 3 و 4 آگوست با حمله باج افزاری روبرو شد. در حالی که خبر حمله باج افزاری به شرکت گیگابایت از سوی وب سایت های بلیپینگ کامپیوتر و یونایتد دیلی نیوز منتشر شد، این شرکت تنها تایید کرد که زیرساخت فناوری اطلاعات خود را بسته است و شماری از سرورهایش از این حمله آسیب دیده است اما اشاراتی وجود دارد که این حمله ممکن است بسیار وخیمتر بوده باشد.

براساس گزارش نشریه «بلیپینگ کامپیوتر»، گروه هکری RansomEXX ادعا می‌کند 112 گیگابایت اطلاعات داخلی حساس و همچنین یک مخزن کد نرم افزار را سرقت کرده که شامل اطلاعات تراشه‌های اینتل و AMD و اسناد رفع باگ نیز می‌شود. این حمله سایبری روی صفحه پشتیبانی گیگابایت و همچنین بخش‌های دیگری از این وب سایت شرکت تایوانی تأثیر گذاشت. گیگابایت ادعا می‌کند با پلیس تماس گرفته اما هنوز مشخص نیست باج را پرداخته است یا خیر.

گروه باج گیر EXX فعالیتش را در سال 2018 تحت نام دیفری آغاز کرد اما در سال 2020 تغییرنام داد و سازمانهای مهم و برجسته شامل دولت برزیل، دپارتمان حمل و نقل تگزاس و مخابرات دولتی اکوادور را هدف حمله قرار داد. تصور نمی رود که این گروه با گروه هکری REvil که به شرکت ایسر و شرکت کوانتا – تامین کننده اپل- حمله کرده است، ارتباطی داشته باشد.

بر اساس گزارش انگجت، عجیب نیست که شرکتهای سازنده رایانه شخصی با این حملات روبرو می شوند. این شرکتها نه تنها پول برای دادن باج دارند بلکه اسرار فناوری دارند که مایل هستند آنها را حفظ کنند. با این حال سلسله حملاتی که به وقوع پیوسته اند، نگران کننده هستند. جدا از آسیب مالی کوتاه مدت، این نگرانی وجود دارد که حملات سایبری به درز اسرار تجاری منجر شود که آسیب بلندمدت خواهد داشت.

منبع
engadget
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا