فناوری

مایکروسافت به آزمایش خود برای قرار دادن مراکز داده در اعماق اقیانوس پایان داد

در سال 2016، مایکروسافت آزمایشی به نام Project Natick را ارائه کرد که به طور اساسی، این راه اندازی شد تا ببیند آیا مراکز داده می توانند در اقیانوس ها نصب شوند و در زیر آب کار کنند. پس از تعدادی آزمایش کوچکتر، این شرکت مرکز داده جزیره شمالی خود را با 864 سرور در زیر 117 فوت آب در سواحل اسکاتلند در بهار 2018 نصب کرد.

در سال 2020، این شرکت نتایج بزرگترین آزمایش خود را برای Project Natick اعلام کرد. این نظریه خود را تأیید کرد که قرار دادن یک مرکز داده در اعماق زیر آب به آنها اجازه می‌دهد تا با مشکلات زیادی که اگر به طور معمول در خشکی نصب می‌شدند مواجه نشوند که ممکن است منجر به خرابی سخت‌افزار شود.

در واقع، مایکروسافت ادعا می کند که سرورهای زیر آب در مقایسه با یک مرکز داده روی زمین، یک هشتم خرابی تجهیزات را متحمل شده اند. علاوه بر این، مایکروسافت ادعا کرد که چنین سرورهای زیر آب را می توان در 90 روز راه اندازی و نصب کرد، در حالی که برای ساخت یک مرکز داده زمینی حداکثر دو سال است.

با این حال، علیرغم آن گزارش های درخشان چهار سال پیش، مایکروسافت اکنون بی سر و صدا تایید کرده که به آزمایش مرکز داده زیر آب خود پایان داده است. با توجه به وب سایت Data Center Dynamics، نوئل والش، رئیس بخش عملیات ابری + نوآوری مایکروسافت (CO+I) اظهار داشت که این شرکت “در هیچ کجای دنیا مراکز داده زیردریایی نمی سازد.”

جالب است که ببینیم مایکروسافت با درس‌های آموخته شده از این آزمایش چه کاری انجام می‌دهد، به خصوص که احتمالاً برای همگام شدن با روند فعلی به سمت ارائه خدمات هوش مصنوعی به ساخت مراکز داده بیشتری نیاز دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا