رونمایی AMD از پردازنده ۱۶ هسته ای Ryzen 9 3950X

شرکت AMD سرانجام در نمایشگاه E3 2019 از جدیدترین پردازنده قدرتمند ۱۶ هسته ای خود تحت عنوان Ryzen 9 3950X پرده برداری کرد. این پردازنده که قرار است در ماه سپتامبر امسال با قیمت ۷۴۹ دلار عرضه شود.

Ryzen 9 3950X دارای ۱۶ هسته، ۳۲ ترد و ۷۲ مگابایت کش است. علاوه بر این فرکانس کاری این پردازنده در حالت پایه ۳.۵ گیگاهرتز خواهد بود که حداکثر به ۴.۷ گیگاهرتز خواهد رسید. تمام این ها با توان ۱۰۵ واتی ممکن شده که ۶۰ وات از پردازنده ۱۶ هسته ای اینتل بهینه تر است. پردازنده ۱۶ هسته ای Ryzen 9 3950X مبتنی بر ریزمعماری نسل سومی Zen 2 است و به عنوان یک پردازنده رده مصرف کننده، برای مادربردهای X570 ساخته شده است. این پردازنده از ۲ چیپ ۸ هسته ای بر روی یک PCB به همراه یک کنترلر I/O مجزا تشکیل شده است.

AMD ‘Matisse’ Ryzen 3000 Series CPUs
مدل / پارامترها Cores
Threads
Base
Freq
Boost
Freq
L2
Cache
L3
Cache
PCIe
۴.۰
DDR4 TDP قیمت
Ryzen 9 ۳۹۵۰X ۱۶C ۳۲T ۳.۵ ۴.۷ ۸ MB ۶۴ MB ۱۶+۴+۴ ? ۱۰۵W ۷۴۹ دلار
Ryzen ۹ ۳۹۰۰X ۱۲C ۲۴T ۳.۸ ۴.۶ ۶ MB ۶۴ MB ۱۶+۴+۴ ? ۱۰۵W ۴۹۹ دلار
Ryzen 7 ۳۸۰۰X ۸C ۱۶T ۳.۹ ۴.۵ ۴ MB ۳۲ MB ۱۶+۴+۴ ? ۱۰۵W  ۳۹۹ دلار
Ryzen 7 ۳۷۰۰X ۸C ۱۶T ۳.۶ ۴.۴ ۴ MB ۳۲ MB ۱۶+۴+۴ ? ۶۵W  ۳۲۹ دلار
Ryzen 5 ۳۶۰۰X ۶C ۱۲T ۳.۸ ۴.۴ ۳ MB ۳۲ MB ۱۶+۴+۴ ? ۹۵W  ۲۴۹ دلار
Ryzen 5 ۳۶۰۰ ۶C ۱۲T ۳.۶ ۴.۲ ۳ MB ۳۲ MB ۱۶+۴+۴ ? ۶۵W  ۱۹۹ دلار

کمپانی AMD اضافه کرده که حدودا ۴۰ درصد سرعت و بهینه بودن این پردازنده ها مربوط به ساختار ۷ نانومتریست، در حالی که ۶۰ درصد آن به طراحی جدید هسته های Zen 2 مربوط می شود که نسبت به نسل قبل ۱۵ درصد عملکرد بهتری دارند. بد نیست بدانید که به گفته AMD توان حرارتی آن به ۱۰۵ وات می رسد که برای یک پردازنده ۱۶ هسته ای رقم مناسبی به نظر می رسد. AMD Ryzen 9 3950X از ارتباط لحیم در سطح IHS با پردازنده بهره برده و AMD تایید کرده است که در صورت بالا بردن فرکانس، توان حرارتی افزایش پیدا می کند.

کنترلر داخلی پردازنده (PCH) می تواند از ۲۴ مسیر PCI-E 4.0 پشتیبانی کرده و این مقدار در چیپست اصلی مادربرد ۱۶ عدد است. یک ارتباط مستقیم به اولین اسلات PCI Express x16 و PCI Express x4 از پردازنده وجود دارد که در مادربردهای X570 عملی می شود.