شرکت AMD نسل سوم پردازنده‌های Ryzen Threadripper را معرفی کرد

شرکت AMD از نسل بعدی پردازنده‌های Ryzen Threadripper پرده برداشت که شامل Ryzen Threadripper 3970X و Ryzen Threadripper 3960X می‌باشند. هسته‌‌ های جدید Zen 2 و بهینه شدن برای پرتقاضاترین اپلیکشین‌ها، Threadripperهای جدید را آماده گیمینگ و بارهای کاری مناسب افراد حرفه‌ای می‌کند.

هر دو پردازنده جدید AMD با استفاده از ریزمعماری ۷ نانومتری Zen 2 شرکت AMD ساخته شده اند و هر کدام از آنها مجموعا ۷۲ لاین انتقال داده PCIe 4.0 دارند. این چیپ ها همچنین از پلتفرم جدید TRX40 و سوکت sTRX4 بهره می گیرند؛ تغییری که به تعبیر AMD به خاطر دو برابر شدن تعداد لاین های PCIe موجود میان پردازنده و تراشه ضروری بوده است.

Ryzen Threadripper 3960X  یک پردازنده ۲۴ هسته‌ای با توانایی اجرای هم زمان چهل و هشت thread  است که با همان قیمت ۱۳۹۹ دلار مدل ۲۴ هسته‌ای نسل قبل  عرضه می‌شود. این پردازنده دارای فرکانس پایه ۳.۸۰ گیگاهرتز، فرکانس بوست ۴.۵۰ گیگاهرتز و در مجموع ۱۴۰ مگابیت حافظه کش است. Threadripper 3970X یک مدل ۳۲ هسته‌ای با توانایی اجرای هم زمان شست و چهار thread است که با قیمت ۱۹۹۹ دلار عرضه می‌شود. این پردازنده از فرکانس پایه ۳.۷۰ گیگاهرتز و بیشینه فرکانس بوست ۴.۵۰ گیگاهرتز بهره می‌برد. در جدول زیر می توانید امکانات و مشخصات این تراشه ها را با نسل قبلی شان مقایسه نمایید.

پردازنده Threadripper ۲۹۲۰X ۲۹۵۰X ۲۹۷۰WX ۲۹۹۰WX ۳۹۶۰X ۳۹۷۰X
تعداد هسته ۱۲ ۱۶ ۲۴ ۳۲ ۲۴ ۳۲
تعداد رشته ۲۴ ۳۲ ۴۸ ۶۴ ۴۸ ۶۴
فرکانس پایه ۳.۵ GHz ۳.۵ GHz ۳.۰ GHz ۳.۰ GHz ۳.۸ GHz ۳.۷ GHz
فرکانس بوست ۴.۳ GHz ۴.۴ GHz ۴.۲ GHz ۴.۲ GHz ۴.۵ GHz ۴.۵ GHz
حافظه کش ۳۸MB ۴۰MB ۷۶MB ۸۰MB ۱۴۰MB ۱۴۴MB
قیمت ۶۴۹ دلار ۸۹۹ دلار ۱۲۹۹ دلار ۱۷۹۹ دلار ۱۳۹۹ دلار ۱۹۹۹ دلار

چیپ دیگر AMD که یک سطح از سری Threadripper پایین تر است ۳۹۵۰X نام دارد. این چیپ بیشترین تعداد هسته و ریسمان را در سری AM4 دارد و در وضعیت تک ریسمان بهترین عملکرد را از خود نشان می دهد. به همین خاطر نیز AMD از این محصول تحت عنوان بهترین پردازنده برای گیمینگ یاد کرده است. این پردازنده به سادگی با نصب به روز رسانی AGESA Combo PI 1.0.0.4B بر روی تمامی مادربردهای فعلی AM4 قابل استفاده است. این مدل با همان توان طراحی گرمایی ۱۰۵ وات مدل ۱۲ هسته‌ای Ryzen 9 3900X، دارای فرکانس پایه ۳.۵۰ گیگاهرتز و بیشینه فرکانس بوست ۴.۷۰ گیگاهرتز است. این پردازنده از ۵۱۲ کیلوبایت حافظه کش سطح دوم به ازای هر هسته پردازشی و ۶۴ مگابایت حافظه کش سطح سوم مشترک است. در مجموع Ryzen 9 3900X از ۷۲ مگابایت حافظه کش بهره می‌برد.

پردازنده جدید Athlon 3000G نیز بر پایه سوکت AM4 است. این پردازنده از قطعه سیلیکونی ۱۲ نانومتری Picasso بهره می‌برد که حاصل ترکیب ریزمعماری نسل دومی +Zen با یک پردازنده گرافیکی بر پایه ریزمعماری Vega است. جالب اینکه برای اولین بار در تاریخ این سری، Athlon 3000G ضریب باز است و می‌توان آن را اورکلاک کرد. Athlon 3000G دارای دو هسته پردازشی با توانایی اجرای چهار thread هم زمان و پردازنده گرافیکی Radeon Vega 3 است. این پردازنده از فرکانس ۳.۵۰ گیگاهرتز بهره می‌برد که ۳۰۰ مگاهرتز بیشتر از Athlon 200GE است. در بخش پردازنده گرافیکی ۱۹۲ پردازنده جریانی با فرکانس ۱۱۰۰ مگاهرتز قرار دارد. پردازنده Athlon 200GE از روز ۱۹ نوامبر با قیمت فقط ۴۹ دلار روانه بازار می‌شود.