امنیت

هکرهای ویتنامی به سرور شرکت‌های هیوندای و بی‌ام‌و حمله کردند

رسانه‌های آلمانی از حمله گروهی از هکرهای مرتبط با دولت ویتنام به شبکه‌ها و سرورهای دو شرکت خودروسازی هیوندای و بی‌ام‌و خبر دادند. براساس گزارش دو سایت Bayerischer Rundfunk و Taggesschau، هکرها بهار سال جاری میلادی به شبکه یکی از شعبه های شرکت بی ام و نفوذ کرده اند.

هکرها روی سرورهای میزبان یک ابزار آزمایشی نفوذ به نام Cobalt Strike نصب کرده و از آن به عنوان در پشتی (backdoor) به شبکه آسیب دیده استفاده کرده اند. بی‌ام‌و اما مدعی شده که به هکرها اجازه حضور در این شبکه را داده و تمامی‌حرکات آن‌ها را تحت نظر داشته است.

در نهایت در اواخر ماه نوامبر، دسترسی آن‌ها به این شبکه را قطع کرد. به گزارش رسانه‌های آلمانی، هکرهایی که پشت این اقدام خرابکارانه بوده‌اند به سرورهای شرکت هیوندای نیز حمله کرده که البته هنوز جزییاتی در خصوص این اقدام منتشر نشده است. گفته می‌شود این گروه از هکرها که با نام Ocean Lotus یا APT23 شناخته می‌شوند، مرتبط با دولت ویتنام هستند و به دستور این کشور، چنین اقداماتی را انجام می‌دهند.

بر اساس گزارشات، گروه Ocean Lotus که از سال 2014 فعال است، در آغاز به شرکت های خارجی فعال در ویتنام و دیگر کشورهای جنوب شرقی آسیا حمله می کرده و از سال 2017 توجه خود را معطوف صنعت خودروسازی کرده است. پیش از انتشار این گزارش نیز، منابع خبری از حمله همین گروه به شرکت تویوتا استرالیا خبر داده بودند و چند هفته بعد نیز تویوتا ژاپن و تویوتا ویتنام نیز چنین حملاتی را تجربه کردند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند دولت ویتنام به تقلید از دولت چین، به جاسوسی اقتصادی از شرکت های خارجی و سرقت مالکیت معنوی پرداخته و از اطلاعات به دست آمده به نفع شرکت های دولتی این کشور استفاده می کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا