گوناگون

چاپ ماسک های رنگی سه‌بعدی با استفاده از میکروب‌های برنامه ریزی شده

محققان دانشگاه MIT و هاردوارد موفق به طراحی ماسک های رنگی با استفاده از میکروب های میکروب‌های زنده در اشیای سه بعدی شدند. مواد زیرین رزین با دستورالعمل‌های شیمیایی پر می‌شوند که به لایه‌ای از میکروب‌ها می‌گویند تا در رنگ‌های خاص تابانده شوند و الگوها و طرح‌های خیره کننده‌ای تولید کنند.

محققان این مواد را مواد زنده ترکیبی (HLMs) نامیده‌اند و این مواد را با چند ماده غیرمعمول تهیه کرده‌اند. آنها ساخت این مواد را با دو نوع resin که معمولاً در چاپ سه‌بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرند شروع کرده‌اند. بخش عمده‌ای از جسم از یک ماده جامد که ساختار آن را می‌سازد، ساخته شده است و بخش‌های دیگر نیز  با استفاده از نوع دیگری از رزین ساخته شده‌اند.

پژوهشگران پس از آزمایشات دریافتند که این ماده رزین ثانویه، جاذب است بنابراین آنها پس از چاپ توانستند آن را با مواد شیمیایی خاص پر کنند. لایه نهایی یک هیدروژل است که با باکتری E. coli مهندسی شده که روی جسم نهایی اسپری می‌شود، تزریق می‌شود. پس از گذشت چند ساعت میکروب‌ها شروع به درخشش در رنگ‌های مختلف می‌کنند و در مناطقی که با رزین جاذب ساخته شده‌اند، بومی می شوند.

علت انجام این کار این است که مواد شیمیایی موجود در آن بخش‌ها بطور خاص انتخاب می‌شوند زیرا واکنش‌های ژنتیکی خاصی را در باکتری‌ها فعال می‌کنند و باعث می‌شوند که فلورسانس شوند. با جابجایی مواد شیمیایی مختلف، میکروب‌ها و ساختارهای رزین، اجسام را می‌توان برنامه‌ریزی کرد تا در الگوها و رنگ‌های مختلفی درخشش داشته باشند. پژوهشگران می‌گویند که در آینده می‌توان از این روش برای ساخت دستگاه‌های زیست پزشکی و بسته بندی‌های هوشمند که قابلیت شناسایی آلودگی باکتری‌ها را دارد، استفاده نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن