گوناگون

ابداع لنز هوشمند که مشکل چشم را با تغییر رنگ نشان می دهد

محققان  آکادمی علوم چین (CAS)، نوعی لنز هوشمند ابداع کرده‌اند که می‌تواند هنگام بروز دو اختلال متداول چشمی، رنگ خود را تغییر دهد. این لنز هوشمند با استفاده از نوعی هیدروژل قابل تجزیه زیستی با پلیمری مخصوص به نام pHEMA طراحی شده است. دانشمندان در ابداع این لنز، از هیچ نوع رنگدانه اضافه‌ای استفاده نکرده‌اند.

پلیمر pHEMA معمولا به رنگ قرمز درمی‌آید. هنگامی که این پلیمر روی چشمی قرار می‌گیرد که به خشکی غیرعادی دچار شده، طی 25 دقیقه، تغییراتی نانوساختاری نسبت به سطح پایین رطوبت نشان می‌دهد و به بازتاب نور آبی می‌پردازد. این لنز هوشمند می‌تواند مشکلاتی مانند آب‌سیاه را نیز تشخیص دهد. هنگام بروز این مشکل، فشاری که به هیدروژل وارد می‌شود، نانوساختارهای آن را تغییر می‌دهد و لنز را به رنگ سبز درمی‌آورد.

پروفسور Du Xuemin، دانشمند ارشد این پروژه گفت: این پژوهش، یک ابزار پوشیدنی جدید و هوشمند را ارائه می‌دهد که می‌تواند مشکلاتی مانند خشکی و فشار بالای چشم را هشدار بدهد. ارائه این لنز می‌تواند به طراحی نسل جدیدی از ابزار پوشیدنی منجر شود که قابلیت بررسی چشم انسان و بیماری‌های گوناگون را دارند. این لنز، نخستین لنز با قابلیت تغییر رنگ نیست که تاکنون ارائه شده است. پیش از این نیز نمونه‌هایی از لنز ابداع شده‌اند که قابلیت تغییر رنگ دارند و مشکلاتی از جمله دیابت را هشدار می‌دهند.

منبع
newatlas

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا