انویدیا از کارت گرافیک GeForce GTX 1650 رونمایی کرد

انویدیا به طور رسمی از جدیدترین کارت گرافیک اقتصادی موسوم به GeForce GTX 1650 پرده برداشت. این کارت گرافیک در واقع جایگزین قبلی GTX 950 و GTX 1050 خواهد بود که با قیمت ۱۵۰ دلار عرضه می شود.

درست همانند مدل های ۱۶۶۰ و ۱۶۶۰Ti، این کارت گرافیک نیز مبتنی ریزمعماری ۱۲ نانومتری Turing ساخته شده و پردازنده گرافیکی GTX 1650 نیروی خود را از قطعه سیلیکونی ۱۲ نانومتری TU117 می‌گیرد. انویدیا مدعی شده که این کارت گرافیک دو برابر عملکرد بهتری نسبت به کارت GTX 950 دارد.

کارت گرافیک GTX 1650 از ۸۹۶ هسته CUDA در کنار ۵۶ واحد TMU و ۳۲ واحد ROP بهره می‌برد. کارت‌های GTX 1650 به ۴ گیگابایت حافظه ویدئویی GDDR5 با رابط حافظه ۱۲۸ بیتی و فرکانس مؤثر ۸ گیگاهرتز مجهز هستند که پهنای باند ۱۲۸ گیگابایت در ثانیه را فراهم می‌کند. فرکانس هسته مشخصات مرجع ۱۴۸۵ مگاهرتز و فرکانس بوست ۱۶۶۵ مگاهرتز است.

بدلیل اینکه GTX 1650 جز سری RTX نبوده، پس از قابلیت های Ray Tracing پشتیبانی نمی کند. کارت گرافیک GeForce GTX 1650 از نظر قیمت در رده نسخه ۴ گیگابایتی AMD Radeon RX 570 قرار می‌گیرد، با این حال از راندمان بالاتر و فناوری‌های به روز تر بهره می‌برد. حال باید منتظر ماند و دید عملکرد کارت گرافیک تازه وارد GTX 1650 که ارزان‌ترین کارت مبتنی بر Turing است، چگونه خواهد بود.

کارت گرافیک GTX 1650 هم اکنون برای چند شرکت مخلتف نظیر ایسوس، سامسونگ, گیگابایت و زوتاک در در دسترس قرار گرفته است. انویدیا اعلام کرده که بزودی بیش از ۸۰ لپ تاپ جدید با این نوع کارت گرافیک عرضه خواهند شد.