فهرست دستگاه‌های دریافت‌کننده iOS 13 و iPadOS 13 مشخص شدند

اپل به تازگی فهرست دستگاه هایی دریافت کننده، نسخه جدید سیستم عامل های iOS 13، iPadOS 13 و WatchOS 6 را اعلام کرد. برخلاف سال گذشته که همه دستگاه‌های با نسخه iOS 11 به iOS 12 آپدیت شدند، امسال اپل این رویه را برای بروزسانی به iOS 13 در پیش نخواهد گرفت.

اپل به دلیل ناسازگاری برخی ویژگی‌های سخت‌افزار تصمیم گرفته تا برخی از دستگاه‌های قبلی خود مانند iPhone 5S، آیفون ۶ و آیفون ۶ اس را به نسخه جدید بروز نکند و به این ترتیب باید نسخه iOS 12 را پایان کار پشتیبانی نرم‌افزاری برای این دسته از دستگاه‌ها در گروه آیفون دانست. جدول زیر، فهرست کامل دستگاه‌های تحت‌پشتیبانی آی‌او‌اس ۱۳ و آیپد او‌اس ۱۳ را نشان می‌دهد:

دستگاه‌های iOS 13 دستگاه‌های iPadOS 13
آیفون ۱۰ اس مکس آیپد پرو ۱۲.۹ اینچ
آیفون ۱۰ اس آیپد پرو ۱۱ اینچ
آیفون ۱۰ آر آیپد پرو ۱۰.۵ اینچ
آیفون ۱۰ آیپد پرو ۹.۷ اینچ
آیفون ۸ پلاس آیپد نسل ششم
آیفون ۸ آیپد نسل پنجم
آیفون ۷ پلاس آیپد مینی نسل پنجم
آیفون ۷ آیپد مینی ۴
آیفون ۶ اس پلاس آیپد ایر نسل سوم
آیفون ۶ اس آیپد ایر ۲
آیفون اس ای
آیپاد تاچ نسل هفتم

همانطور که در لیست بالا مشاهده کردید، عدم بروزرسانی گریبان آیپاد نسل ششم را هم خواهد گرفت و بهتر است دوستانی که تمایل زیادی به بروزرسانی دستگاه خود دارند فکری به حال آینده دستگاه خود بکنند. از طرفی به آیپد او اس ۱۳ می‌رسیم که قرار نیست برای آیپد ایر و آیپد مینی ۲ منتشر شود. این دستگاه‌ها پیش‌تر iOS 12 را دریافت کرده بودند.

درنهایت به سیستم‌عامل واچ OS می‌رسیم. براساس اعلام رسمی اپل، جدیدترین نسخه از واچ او اس قرار است برای اپل واچ سری ۱، اپل واچ سری۲، اپل واچ سری ۳ و اپل واچ سری ۴ در دسترس قرار گیرد. اپل به‌وضوح گفته است که تمامی ویژگی‌های جدید watchOS 6 قرار نیست در تمامی این ساعت‌ها در دسترس باشند. بدیهی است که کاربران ساعت‌های قدیمی‌تر از برخی ویژگی‌ها محروم خواهند بود. هر سه دسته بروزرسانی فوق از همین امروز برای توسعه دهندگان ارائه شده است ولی کاربران عادی از ماه جولای می‌توانند نسخه بتای آنها را دریافت کرده و در بالاخره نسخه نهایی در فصل پاییز برای آنها ارائه خواهد شد.