گوناگون

دستگاه تصفیه هوای جدید دایسون، فرمالدهید را از بین خواهد برد

شاید ندانیم که فرمالدهید می‌تواند یکی از آلاینده‌های فراوان در خانه ما باشد که باعث تحریک و سوزش چشم، بینی و گلو می‌شود. دستگاه‌های تصفیه هوای کنونی این ترکیب را با استفاده از ذغال فعال از محیط خارج می‌کنند، اما این فرآیند تنها می‌تواند فرمالدهید را به دام بیاندازد و بنابراین فیلترها باید جایگزین شوند. در همین راستا شرکت Dyson دستگاه تصویه کننده موسوم به Pure Cryptomic ساخته که قادر است تا این نوع آلاینده ها را به طور کامل از بین ببرد. این تصفیه کننده جدید در دو مدل تنها فن و مدل فون و بخاری عرضه شده که به ترتیب 650 دلار و 750 دلار قیمت دارند.

همانند برج های تصفیه Pure Cool دایسون، این دستگاه ها نیز قادر است تا آلاینده های موجود در منزل را شناسایی و حبس کند. این دستگاه تصفیه جدید دارای یک نمایشگر LCD برای نمایش میزان ذرات و گازهای آلاینده بوده و امکان مشاهده عمر فیلتر و زمان نیاز به تعویض فیلتر را برای کاربر فراهم می آورد. به گفته دایسون، فیلتر ترکیبی مورد استفاده در این دستگاه‌ها 99.95 درصد ذرات و ترکیبات آلی فرار (VOC) را به دام می‌اندازد. اما آنچه جدید است پنل فناوری جدیدی است که فرمالدهید را در سطح مولکولی به مقادیر کم آب و کربن دی اکسید تبدیل می‌کند. فرمالدهید از چیزهایی مانند رنگ، رنگ جلا، خوشبو کننده هوا، شوینده‌های خانگی و حتی مواردی مانند اسباب بازی‌ها حاصل می‌شود.

سازمان حفاظت محیط زیست جهانی هشدار می‌دهد که فرمالدهید نه تنها باعث تحریک پوست، چشم‌ها، بینی و گلو می‌شود بلکه قرار گرفتن در معرض مقادیر زیادی از آن ممکن است باعث ابتلا به برخی از انواع سرطان‌ها شود. فناوری این تصفیه کننده از مواد معدنی Cryptomelane به عنوان کاتالیزور واکنش شیمیایی استفاده می‌کند که نام سیستم نیز از همین گرفته شده است. گیر انداختن فرمالدهید با توجه به ذرات بسیار کوچک آن دشوار است. فیلتر جدید Cryptomic که برای نابودی فرمالدهید طراحی شده است، هرگز نیازی به تعویض ندارد. جدای از فناوری نابودی فرمالدئید، این دستگاه‌های جدید دارای بسیاری از ویژگی‌های مشابه با سایر دستگاه‌های تصفیه دایسون هستند.

فرمالدهید که نام علمی آن متانال است، گازی با بوی تند و زننده است و کوچک‌ترین آلدهید به‌ شمار می‌آید. فرمالدهید به آسانی از سوخت ناقص ترکیب‌های کربن‌دار به دست می‌آید و در دود حاصل از آتش سوزی جنگل‌ها و دود خودروها نیز یافت می‌شود. فرمالدهید از اکسایش متانول در دمای ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد با استفاده از نقره به عنوان کاتالیزگر بدست می‌آید. مقادیر اندک فرمالدهید در فرآیندهای متابولیک پسماندها در بسیاری از جانوران زنده نیز ساخته می‌شود. از فرمالدهید برای نگهداری نمونه‌های جانوری استفاده می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن