رونمایی اینتل از نسل دهم پردازنده های سری Core X

اینتل پردازنده نسل دهم سری Core X با ۱۸ هسته پردازشی و ۳۶ ترد را معرفی کرد. در کنار آن ۳ پردازنده ارزان قیمت تر ۱۰،۱۲ و ۱۴ هسته ای هم رونمایی شده اند. پرچمدار این پردازنده ها، اینتل Core i9-10908XE با ۱۸ هسته پردازشی است. این پردازنده دارای فرکانس پایه ۳ گیگاهرتز و فرکانس بوست ۴.۸ گیگاهرتز است و با قیمت ۹۷۹ دلار به فروش می رسد. قیمت این پردازنده در مقایسه با نسل گذشته، نصف شده است.

اما در سبد محصولات جدید خود پردازنده های ارزان قیمت تری هم دارد از جمله Core i9-10900XE با ۱۰ هسته پردازشی، سرعت پایه ۳.۷ گیگاهرتز و قیمت ۵۹۰ دلار، Core i9-10920X با ۱۲ هسته، سرعت پایه ۳.۵ گیگاهرتز و قیمت ۶۸۹ دلار و در نهایت پردازنده ۱۴ هسته ای Core i9-10940X با سرعت پایه ۳.۷ گیگاهرتز که با قیمت ۷۸۴ دلار به فروش می رسد.

این پردازنده های جدید علاوه بر قابلیت Turbo Boost Max 3.0، از حداکثر ۲۵۶ گیگابایت رم از نوع DDR4 با فرکانس ۲۹۳۳ مگاهرتز و ۷۲ پلتفرم PCIe 3.0 پشتیبانی می کنند. ویژگی Deep Learning Boost، کارایی این پردازنده ها در زمینه هوش مصنوعی را افزایش می دهد. این پردازنده ها از وای فای ۶ نیز پشتیبانی می کنند.

انتظار می رود این پردازنده ها در ماه نوامبر (آبان تا آذر ماه) روانه بازار شوند. از سوی دیگر انتظار می رود در همین تاریخ شاهد عرضه پردازنده ۱۶ هسته ای رایزن ۹ شرکت AMD باشیم. البته AMD در مقایسه قیمت به ازای هر هسته بر اینتل برتری دارد و پردازنده خود را به قیمت ارزان تر ۷۴۹ دلار خواهد فروخت. با این حال به روز رسانی هایی که اینتل بر محصول جدید خود اعمال کرده آن را به طور قابل توجهی رقابتی تر می کند.