موبایل و تبلت

بخش جدید DxOMark برای ارزیابی کیفیت صدا گوشی‌های هوشمند

آزمایشگاه DxOMark Audio با هدف ارزیابی کیفیت اسپیکر گوشی‌های هوشمند راه‌اندازی شد. بر اساس اولین سری تست‌ها، اسپیکر پرچمدار سال 2018 هواوی بیشترین امتیاز را کسب کرد. DxOMark یک سازمان معروف و شناخته شده در زمینه بررسی کیفیت دوربین گوشی های هوشمند است. این سازمان در اوایل سال جاری، سلفی DxOMrak را معرفی کرد که کارایی دوربین جلو را ارزیابی می کند. حال، این شرکت به طور رسمی از پروتکل آزمایش صوت DxOMark رونمایی کرده است.

بر اساس گفته‌های سازمان DxOMark، تمرکز بیشتر کاربران امروزی روی کیفیت و اندازه نمایشگر و همچنین ویژگی‌ها و عملکرد دوربین گوشی‌های هوشمند قرار دارد. با این حال، طی سال‌های اخیر، تمرکز گوشی‌سازان روی کیفیت صدای پخش شده توسط محصولاتشان افزایش پیدا کرده و کاربران نیز رفته رفته توجهی بیشتر به معیار دارند.

DxOMark فقط روی عملکرد اسپیکرهای داخلی دستگا‌ه‌ها تمرکز داشته و نحوه پخش صوت در زمان اتصال گوشی به هدفون یا اسپیکرهای خارجی را مورد ارزیابی قرار نمی‌دهد.در این آزمایش، ابتدا مشخصه های متعدد کیفیت صوت، به آیتم های جداگانه ای تقسیم می شوند. سپس امتیاز هر آیتم محاسبه شده و امتیازهای هر مشخصه با هم جمع می شوند. در نهایت امتیاز مربوط به تمام آیتم ها با هم ادغام شده و یک رتبه کلی به دست می آید. آزمایش صوت DxOMark نیز درست همانند آزمون کیفیت تصویر، از یک سیستم امتیازدهی باز استفاده می کند. به این معنی که با افزایش کیفیت اسپیکرها و میکروفن ها، امتیاز نیز بالاتر می رود.

بلافاصله بعد از تاسیس این آزمایشگاه، سازمان به تست کیفیت اسپیکر برخی گوشی‌های هوشمند محبوب بازار پرداخت. گوشی‌های هوشمند آیفون 11 پرو مکس و آیفون ایکس اس مکس، سامسونگ گلکسی نوت 10 پلاس و گلکسی اس 10 پلاس، گلوری 20 پرو، هواوی میت 20 ایکس و سونی اکسپریا 1 مورد ارزیابی قرار گرفتند.

طی این تست هواوی میت 20 ایکس بیشترین امتیاز را در مقایسه با رقبا کسب کرد. اکنون در سیستم امتیازدهی آزمایشگاه تست کیفیت صوت DxOMark، گوشی نام برده با در دست داشتن امتیاز 75 پرچمدار است. امتیاز آیفون ایکس اس مکس و آیفون 11 پرو مکس به ترتیب 74 و 71 بوده است. امتیاز سامسونگ گلکسی نوت 10 پلاس و گلکسی اس 10 پلاس به ترتیب به 66 و 65 کاهش پیدا می‌کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا