سخت افزار

رونمایی ARM از هسته پردازشی Cortex-M55 و Ethos-U55 NPU

شرکت ARM به تازگی از هسته جدید Cortex-M55 و اولین NPU خود یعنی Ethos-U55 رونمایی کرده است. برخلاف هسته های Cortex-A که برای گوشی های هوشمند توسعه یافته، هسته های سری Cortex-M برای اسپیکرهای هوشمند، دوربین ها، ابزارهای پوشیدنی و دستگاه های مختلف اینترنت اشیا مورد استفاده قرار می گیرد.

این دو محصول جدید بیشتر تمرکز را روی یادگیری ماشین (ML) انجام داده است. Cortex-M55 اولین محصولی است که از فناوری پردازش برداری ARM Helium (شامل مجموعه از دستورالعمل های SIMD نظیر SSE, AVX و موارد دیگر است) پشتیبانی می کند. این بدان معناست که استفاده از این فناوری خود هسته مذکور در پردازش سیگنال‌های صوتی (مانند فناوری پردازش Dolby Atmos)، پنج برابر و در انجام وظایف مرتبط با یادگیری ماشین تا 15 برابر سریع‌تر عمل می‌کند.

این کار باعث می شود تا در هسته های M55، شاهد کارایی بهتر در تشخیص کلیدواژه ها و ردیابی ساده اشیا باشیم. در صورت نیاز به بهره‌گیری از قابلیت‌های بیشتر نیز می‌توان هسته ARM Cortex-M55 را با واحد پردازش عصبی موسوم به Ethos-U55 ادغام کرد.

این واحد می‌تواند عملکرد یادگیری دستگاه‌ها را تا 32 برابر افزایش دهد. ترکیب این واحد موجب می‌شود که سرعت عملکرد هسته M55 تا 15 برابر نیز سریع‌تر شود. ARM نیز بهبود عملکرد یادگیری ماشین تا 480 برابر (نسبت به نسل قبلی Cortex-M) در این هسته را به رخ کشید.

هسته M55 و واحد U55 می‌توانند صداها و حرکات را تشخیص و اطلاعات بایومتریک را جمع‌آوری کنند. این دو محصول می‌توانند تمامی کارها را به صورت آفلاین هم انجام دهند تا انرژی کم‌تری مصرف شود. هرچند، بهینه بودن مصرف انرژی یکی از بارزترین مشخصات هسته‌های سری Cortex-M است.

شرکت ARM از سال آینده به شرکای خود اجازه اضافه کردن دستور‌العمل‌های سفارشی برای کارهای خاص به هسته M55 را برای شرکای خود صادر خواهد کرد. انتظار داریم که اولین محصولات مبتنی‌بر هسته M55 و U55 طی چند سال آینده وارد بازار شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا