گوناگون

ابداع دستگاهی که با استفاده از سایه، برق تولید می کند

همه ما در مورد مشکل اصلی انرژی خورشیدی که مسئله نوسان و غیر متناوب بودن برق تولیدی آن است، شنیده‌ایم. زیرا خورشید همیشه نور مستقیم بر صفحات خورشیدی نمی‌تاباند. اکنون محققان به راه حل بالقوه جدیدی برای آن رسیده‌اند. دانشمندان موفق به ساخت نمونه اولیه دستگاهی با نام «تولیدکننده برق از اثر سایه» یا SEG شده‌اند که امکان تولید برق در فضاهای داخلی و به دور از نور خورشید را فراهم می‌کند.

این پروتوتایپ از کنتراست میان تاریکی و نور برای تولید الکتریسته استفاده می‌کند. این دستگاه از مجموعه‌ای از نوارهای نازک طلا روی ویفر سیلیکون ساخته شده که روی یک پایه پلاستیکی انعطاف پذیر قرار گرفته است. در حالی که سایه معمولا در تولید برق از انرژی خورشیدی جلوگیری می‌کند، دستگاه جدید این مشکل را برطرف می‌کند.

سویی چینگ تان،‌ دانشمند حوزه‌ی علم مواد در دانشگاه ملی سنگاپور، در این زمینه می‌گوید، ما می‌توانیم در هر جایی از کره‌ زمین انرژی به‌دست بیاوریم و این موضوع تنها به مناطق روباز محدود نخواهد ماند. چینگ تان و گروهش با قرار دادن یک روکش فوق نازک ساخته شده از طلا روی سیلیکون موفق به ساخت این دستگاه شدند. درست مانند سلول‌های خورشیدی، تابیدن نور بر روی سیلیکون، الکترون‌های آن را انرژی می‌دهد. در این حالت با وجود لایه طلا، دستگاه مولد انرژی از اثر سایه یک جریان الکتریکی را در قسمتی از دستگاه که در سایه قرار دارد، تولید می‌کند.

سپس الکترون‌های برانگیخته، از سیلیکون به سمت طلا می‌پرند و موجب تولید انرژی به میزان ۲ برابر بیشتر از سلول‌های خورشیدی معمولی می‌شوند. محققان دانشگاه ملی سنگاپور در حال حاضر موفق شده‌اند یک ساعت الکترونیکی را با کمک این دستگاه در نور کم روشن کنند. این دستگاه هرچه تقابل و تضاد بیشتری بین نور و تاریکی باشد، انرژی بیشتری تولید می‌کند. محققان اکنون در تلاش هستند تا با استفاده از راهبردهای سلول‌های خورشیدی، عملکرد این دستگاه را ارتقا بخشند. افزایش نوری که این اختراع جذب می‌کند به آن امکان استفاده بهتری را از سایه‌ها می‌دهد.

احتمالا در آینده شاهد روزی خواهیم بود که از این دستگاه برای تولید انرژی در بخش‌های تاریک محیط‌های بیرونی استفاده شود. درواقع این دستگاه درکنار پنل‌های خورشیدی کار خواهد کرد. محیط‌هایی که نور آن‌ها را فرا می‌گیرد مخصوص پنل‌ها و محیط‌های تاریک مخصوص دستگاه موردبحث خواهند بود. چینگ تان در بخشی از حرف‌های خود می‌گوید: «بسیاری از مردم فکر می‌کنند که سایه هیچ کاربردی ندارد. هرچیزی می‌تواند کاربردی باشد، حتی سایه».

منبع
sciencenews
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا