کامپیوتر

راه اندازی فاز نخست دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات

مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات (سردار شهید حاج قاسم سلیمانی) در راستای توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد. مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات و مرکز تبادل داده ترافیکی با ظرفیت یک ترابیت بر ثانیه، امروز یکشنبه 16 شهریور، با حضور «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات، «حمید فتاحی» مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، «ابوالحسن فیروزآبادی» ‌رئیس شورای عالی فضای مجازی، «عزیز اکبریان» رییس کمیسیون صنایع مجلس و معاونان وزارت ارتباطات در منطقه بومهن افتتاح شد.

این مرکز ظرف مدت کمتر از شش ماه طراحی و آماده بهره‌برداری در فاز نخست شده است. موتورهای جستجوگر، پیام‌رسان‌ها، رایانامه و همچنین سایر خدمات که جزو ضروریات و اولویت‌های خدمات کاربردی در شبکه ملی اطلاعات هستند، خدماتی است که با استفاده از مرکز داده مادر شبکه ملی می‌توان آن‌ها را توسعه داد.

به گفته وی حمید فتاحی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، طی این مدت زمان کم، تیم‌های مربوط به ایجاد این زیرساخت‌ها در شرکت ارتباطات زیرساخت فعال شدند و هم‌اکنون شاهد بهره‌برداری از دیتاسنتر مادر شبکه ملی اطلاعات برای ارائه خدمات پایه و پلتفرم‌هایی که در این شبکه فعال می‌شوند، هستیم.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت افزود که در این زمینه با برخی موانع به دلیل تحریم و بودجه مواجه بودیم و از کمیسیون صنایع نیز می‌خواهیم که برخی موانع دست و پاگیر قانونی را برای توسعه اهداف مد نظر در شبکه ملی اطلاعات تسهیل کند. این مرکز با ظرفیت هزار رَک برای ارائه خدمات رایگان به پیام‌رسان‌ها و موتورهای جستجوی بومی در بومهن تهران راه‌اندازی شده است. این مرکز در فاز نخست، با تعداد 100 رک و بااستعداد 500 سرور در بخش خدمات پیام‌رسان و چیزی حدود 500 سرور در حوزه خدمات موتورهای جستجو بهره‌برداری شده و فاز دوم این مرکز تا پایان سال با ظرفیت 200 رک به بهره برداری می‌رسد.

منبع
Mehrnews

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا