گوناگون

ناسا تلسکوپ فضایی جیمز وب را در تاریخ 27 آذر پرتاب می کند

تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا که مدت ها به تأخیر افتاده بود، نزدیک به خدمت می شود. اکنون ناسا قصد دارد این تلسکوپ را در 18 دسامبر 2021 (27 آذر 1400)، تنها چند ماه پس از اتمام آزمایش در اواخر آگوست، به فضا پرتاب کند. این سخت افزار بر روی راکت Ariane 5 مجهز به ESA که از گویان فرانسه بلند می شود به مدار می رسد.  ناسا هنوز “جیمز وب” را به سکوی پرتاب منتقل نکرده، اگرچه موشک حمل کننده آن به سکو رسیده است.

انتظار می‌رفت تلسکوپ جیمزوب که در سال 2016 کامل به نظر می‌رسید در سال 2018 به فضا پرتاب شود اما این تلسکوپ با تاخیرهایی مواجه شد و همه‌گیری کووید-19 نیز راه‌اندازی و ارسال آن به فضا را بیشتر به تاخیر انداخت. توسعه این تلسکوپ در سال 1996 آغاز شده بود و انتظار می‌رفت در سال 2007 مورد استفاده قرار بگیرد اما محققان برای مدتی ساخت آن را رها کردند و در سال 2005 طراحی تجهیزات آن را از سرگرفتند.

جیمز وب قرار است جایگزینی برای تلسکوپ فضایی هابل باشد. این تلسکوپ دارای آینه‌های بسیار بزرگ‌تر بوده که می‌تواند به کمک آن‌ها به کشف اولین کهکشان‌هایی که هابل حتی قادر به یافتن آن‌ها نبوده است بپردازد. تجهیزات جیمز وب باید در دمای به شدت پایین باقی بمانند تا در اندازه‌گیری‌های مادون قرمز آن تداخلی ایجاد نشود به همین دلیل این تلسکوپ مجهز به یک سپر خورشیدی بزرگ است.

ماموریت جیمز وب به نسبت کوتاه خواهد بود زیرا این تلسکوپ برای باقی ‌ماندن در مدار به سوخت احتیاج دارد و نمی‌تواند برای همیشه در مدار باقی بماند. ناسا مدت زمان ماموریت آن را پنج سال اعلام کرده اما امیدوار است این تلسکوپ بتواند تا 10 سال در مدار باقی بماند.

منبع
engadget
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا