امنیت

آیا استفاده از IPTV ایمن است؟

تلویزیون اینترنتی یا IPTV به یک جایگزین محبوب تلویزیون معمولی برای تماشای طیف گسترده ای چند رسانه ای تبدیل شده است. IPTV راحتی و تطبیق پذیری را از تلویزیون زنده گرفته تا پخش درخواستی ارائه می دهد. با این حال، در زیر ظاهر جذاب آن، برخی از خطرات بالقوه امنیت سایبری نهفته است. بیایید با هم نگاهی به مشکلات امنیتی IPTV بیندازیم و آگاهی را در مورد آن افزایش دهیم.

IPTV چیست؟ آیا IPTV قانونی است؟

تلویزیون پروتکل اینترنت، همانطور که از نام آن پیداست، اصطلاحی است که به برنامه‌ها و کانال‌های ساخته شده از طریق اینترنت داده می‌شود. برای مشاهده و تماشای محتویات این پخش ها باید اتصال اینترنتی داشته باشید. نحوه کار IPTV به این صورت است: یک شخص هر رسانه ای را دریافت می کند و آن را از طریق سرورها پخش می کند.

هرکسی که بخواهد این پست ها و کانال ها را استریم کند، از نرم افزارهای مختلف پخش کننده ویدیو و ابزارهای کوتاه کننده URL برای مخفی کردن لینک های خود استفاده می کند. فهرستی از تمام نشریات تهیه می کند و در دسترس مردم قرار می دهد. اما البته حقوق مالکیت معنوی نیز وجود دارد. قانونی بودن یا نبودن IPTV همیشه یک موضوع داغ بوده است. به طور خاص، لیست های IPTV رایگان ممکن است دارای کپی رایت نباشند و به همین دلیل مجرمانه هستند.

اما سایر پلتفرم های IPTV مانند یوتیوب از تمام قوانین استریمینگ پیروی می کنند. ما چنین ساختارهای رسمی و قانونی را از این لیست حذف خواهیم کرد. قانونی بودن IPTV همچنین به کشورها بستگی دارد: برای مثال آنچه در آمریکا قانونی بوده، ممکن است در اروپا قانونی نباشد.

چگونه هکرها می توانند با استفاده از IPTV به شما حمله کنند؟

فرض کنید یک لینک IPTV را از شخصی خریداری کرده اید. آیا این لینکی که خریداری کردید مشکلات امنیتی ایجاد می کند؟ ساده ترین پاسخ به این موضوع در Metasploit پنهان است.Metasploit چارچوبی است که شامل ماژول های اسکن، مدل های دور زدن آنتی ویروس و برخی اکسپلویت ها می شود. کارشناسان امنیت سایبری و هکرها فعالانه از این چارچوب استفاده می کنند.

همچنین ماژول های حمله مختلفی در Metasploit برای استفاده از آسیب پذیری های بسیاری از فناوری ها وجود دارد. یکی از این ماژول های حمله مربوط به IPTV است. اکنون این را در نظر داشته باشید و اجازه دهید مثال را کمی بیشتر در مورد لینک IPTV که خریداری کرده‌اید توضیح دهیم. با بازگشت به یک سناریوی مثال، ممکن است بخواهید از زیرنویس برای یک ویدیوی خارجی در پلتفرم هایی که می توانید IPTV تماشا کنید، استفاده کنید.

در اینجا، به لطف یک ماژول در Metasploit، هکرها می توانند کد را از راه دور از طریق زیرنویس اجرا کنند. پلتفرمی که در آن لینک IPTV خریداری می‌کنید ممکن است به شما امکان دسترسی به برخی از بسته‌های زیرنویس را نیز بدهد که حاوی این آسیب‌پذیری امنیتی هستند. این تنها یکی از خطرات IPTV است و لینک IPTV شما ممکن است کاملاً ایمن باشد. اما مهم نیست که لینک IPTV شما چقدر امن باشد، نمی توانید از امنیت پلتفرمی که IPTV روی آن تماشا می کنید مطمئن باشید.

اگر پلتفرمی که در آن ویدیوها را پخش می کنید قبلا مورد حمله قرار گرفته، به روز نیست یا کد مخربی به آن تزریق شده، ممکن است در اینجا نیز با مشکلات امنیتی جدی مواجه شوید. دستگاه‌های IPTV دستگاه‌هایی هستند که به اینترنت دسترسی دارند، به عبارت دیگر، این دستگاه‌ها حاوی نرم‌افزاری هستند که می‌توانید نصب و به‌روزرسانی کنید.

فرض کنید یک اشتراک IPTV را از یک شخص مخرب خریداری کرده اید، و آنها به شما گفته اند که برای تماشای کانال های رمزگذاری شده رایگان، باید نرم افزار خاصی را نصب کنید. اما این نرم افزار به خوبی می تواند مخرب باشد. در نتیجه، هکر می تواند از راه دور کد را روی IPTV شما اجرا کند و دستگاه شما را به یک ربات تبدیل کند. ربات‌ها در بسیاری از سایت‌های افزایش تماشای یوتیوب که به صورت آنلاین فروخته می‌شوند، واقعاً به این شکل کار می‌کنند. بدون اینکه بدانید، دستگاه IPTV شما ویدیوهای یوتیوب دیگران را تماشا می کند. هکر در ازای آن از شما درآمد کسب می کند.

آیا می توانم به IPTV اعتماد کنم؟

اگر باید از IPTV استفاده کنید، باید به تحریم های قانونی توجه کنید. در بسیاری از کشورها، قوانین مربوط به مالکیت معنوی به وضوح تعریف شده است. برخی از آنها قانونی هستند، اما باید مراقب باشید که کدام استریم ها را واقعاً مشاهده می کنید زیرا IPTV نیز می تواند غیرقانونی باشد.

از نظر امنیت، نباید به پلتفرم های رایگان IPTV متکی باشید. در عوض، می‌توانید به پلتفرم‌های IPTV کاملاً قانونی و امن، که برای آن‌ها پول پرداخت می‌کنید و قراردادها و شرکت‌های بزرگی پشت سر خود دارند، روی آورید. خدمات حقوقی IPTV به کپی رایت احترام می گذارد، محتوا را تحت مجوز ارائه می دهد و اقدامات لازم را برای حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران انجام می دهد. این کاملاً به شما بستگی دارد که از پلتفرمی که استفاده می کنید مطمئن شوید.

منبع
makeuseof
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا