آموزش

GitHub Copilot در مقابل ChatGPT: کدام یک برای برنامه نویسی بهتر است؟

GitHub Copilot و ChatGPT دو مورد از محبوب ترین کمک کننده های برنامه نویسی مبتنی بر هوش مصنوعی هستند. آنها از همان مدل زبان بزرگ GPT استفاده می کنند و قادر به تولید، پیشنهاد و بررسی کد هستند. بنابراین، از کدام یک باید استفاده کنید؟

GitHub Copilot یک ابزار تکمیل کد مبتنی بر هوش مصنوعی است که توسط GitHub با همکاری OpenAI توسعه یافته است. با قدرت GPT-4، هنگام تایپ کردن، کد پیشنهادی را بلادرنگ ارائه می دهد و به ساده سازی فرآیند کدگذاری کمک می کند. این یک سرویس پولی است که می توانید به راحتی با اکثر محیط های محبوب از جمله Visual Studio، Visual Studio Code، Vim/Neovim، Azure Data Studio و JetBrains استفاده کنید.

ChatGPT چت ربات هوش مصنوعی OpenAI بهینه شده برای چت است. اگرچه به طور خاص برای کمک برنامه نویسی مانند GitHub Copilot طراحی نشده، اما نقطه قوت ChatGPT در توانایی آن در درک و تولید متن به روشی است که زبان انسان را تقلید می کند. در اینجا به تفکیک نقاط قوت و ضعف هر ابزار آورده شده است:

جنبه GitHub Copilot ChatGPT-4 ChatGPT-3.5 Turbo
کامپایل کد دقیق. در حین تایپ، پیشنهادهای بی‌درنگ ارائه می‌دهد دستی. متنی را بر اساس درخواست های کاربر تولید می کند دستی. متنی را بر اساس درخواست های کاربر تولید می کند
زبان سازگار طیف گسترده ای از زبان های برنامه نویسی در درجه اول بر زبان انسان متمرکز شده است در درجه اول بر زبان انسان متمرکز شده است
درک کد زمینه کد را برای پیشنهادات دقیق تجزیه و تحلیل می کند کاربران را ملزم می کند تا تمام کدهای مرتبط را برای پیشنهادات دقیق وارد کنند کاربران را ملزم می کند تا تمام کدهای مرتبط را برای پیشنهادات دقیق وارد کنند. پس از محدودیت 4000 توکن دقت را از دست می دهد
قابلیت های یادگیری به طور خودکار با الگوهای کدگذاری در پروژه سازگار می شود از تعاملات کاربر یاد می گیرد از تعاملات کاربر یاد می گیرد
قابلیت سفارشی سازی گزینه های سفارشی سازی محدود فقط به کد علاقه مند است بسیار انعطاف پذیر و قابل تنظیم. می تواند از افزونه ها برای افزایش قابلیت استفاده کند محدود. فقط می توانید از گزینه سفارشی سازی کاربر استفاده کنید
دسترسی نامحدود محدود. در حال حاضر 40 درخواست در هر 3 ساعت. نامحدود
کیس استفاده کدنویسی و تکمیل تولید متن، شفاف سازی مفهوم تولید متن، شفاف سازی مفهوم
قیمت (ماهانه) 10 دلار 20 دلار رایگان

GitHub Copilot بهترین گزینه برای برنامه نویسی است

دلیل اصلی استفاده از GitHub Copilot برای برنامه نویسی، پیشنهاد کدهای پیشرفته آن است. GitHub Copilot با تنظیم دقیق GPT-4 به همراه مخزن وسیعی از کدهای پروژه های منبع باز، و سفارشی سازی بیشتر پیشنهادات بر اساس آنچه در حال حاضر روی آن کار می کنید، کد پیشنهادی متناسب با پروژه شما را ارائه می دهد. GitHub Copilot می‌تواند با ارائه پیشنهادهای درست به صورت متنی در تایپ کردن شما بسیار صرفه‌جویی کند:

به غیر از تکمیل کد پیشرفته، می‌توانید از GitHub Copilot برای refactoring نیز استفاده کنید که به شما کمک می‌کند کدهای تمیزتر و بهتری بنویسید. و از آنجایی که در محیط برنامه نویسی شما یکپارچه شده، سریعتر از یک وب اپلیکیشن مانند ChatGPT در دسترس است. این باعث صرفه جویی در زمان و تمرکز شما، به خصوص در جلسات برنامه نویسی طولانی، می شود. برای درخواست، به سادگی کد خود را برجسته کنید، روی نماد “چشمک/ستاره” کلیک کنید و دستورالعمل های خود را ارائه دهید:

اشتراک شما در GitHub Copilot همچنین همراه با GitHub Copilot Chat است. می توانید از آن برای پرسیدن سوالات کدنویسی، اشکال زدایی برنامه خود و تولید خطوط جدید کد استفاده کنید. GitHub Copilot Chat کد قابل استفاده ای تولید می کند که برای پروژه شما مناسب است:

اگر تمرکز اصلی شما روی برنامه نویسی است و به دنبال ابزاری هستید که به شما در نوشتن، اشکال زدایی و بازآفرینی کد کمک کند، GitHub Copilot انتخاب واضحی است. توانایی آن برای تولید قطعه کد دقیق و مرتبط با زمینه می تواند به طور قابل توجهی سرعت گردش کار توسعه را افزایش دهد و خطاهای کدنویسی را کاهش دهد.

علاوه بر این، ادغام آن با IDE های محبوب، پشتیبانی چند زبانه، و سیستم کدگذاری مشترک، تضمین می کند که GitHub Copilot در هر پروژه مبتنی بر تیم به خوبی کار می کند. چه در حال برنامه نویسی برای یک پروژه پرشور یا یک بازیکن تیم در یک شرکت بزرگ باشید، GitHub Copilot قابلیت های پیشرفته هوش مصنوعی را ارائه می دهد که کدنویسی را سریع و آسان می کند.

ChatGPT برای یادگیری بهتر است

اگرچه ChatGPT ممکن است با مهارت GitHub Copilot در تکمیل کد مطابقت نداشته باشد، اما در جنبه های دیگر خارج از برنامه نویسی برتری دارد. این می تواند یک ابزار ارزشمند برای طراحی و ایده پردازی پروژه شما باشد.

اگر در حال یادگیری کدنویسی هستید، می‌توانید از ChatGPT بخواهید کد شبه ایجاد کند تا به شما در کشف راه‌حل‌های مختلف برای یک مشکل خاص کمک کند. در اینجا آمده است که چگونه ChatGPT راهی برای پرس و جو از حداقل، حداکثر و میانگین قیمت محصولات در یک کلاس مجموعه ارائه می دهد:

اگر به قطعه کدی نگاه می‌کنید که کاملاً متوجه آن نمی‌شوید، می‌توانید از ChatGPT نیز برای مهندسی معکوس آن استفاده کنید:

هنگامی که نوبت به درک مفاهیم یا دریافت توضیح دقیق از یک موضوع کدنویسی می شود، ChatGPT برتر است. توانایی آن در ایجاد پاسخ های شبیه انسان، آن را به یک ابزار یادگیری ایده آل تبدیل می کند که هر برنامه نویسی می تواند از آن استفاده کند. خواه یک الگوریتم پیچیده باشد یا یک اصل برنامه نویسی که سعی در درک آن دارید، ChatGPT می تواند آن را به بخش های قابل درک تقسیم کند.

نکته جالب در مورد ChatGPT این است که یک نسخه کاملا رایگان ارائه می دهد که می توانید در طول فرآیند یادگیری خود از آن استفاده کنید. البته، اشتراک پولی دارای مزایای اضافی مانند کیفیت پاسخ بهتر و افزونه ها است. اما به طور کلی، تا زمانی که از تکنیک های تحریک استفاده می کنید، نسخه رایگان باید به عنوان یک ابزار یادگیری خوب کار کند.

شما همیشه می توانید از هر دو استفاده کنید

چرا بین GitHub Copilot و ChatGPT انتخاب کنید در حالی که می توانید از هر دو به نفع خود استفاده کنید؟ ادغام این ابزارها در گردش کار شما می تواند بهترین های هر دو جهان را ارائه دهد. از GitHub Copilot برای تکمیل کد و ChatGPT برای درک مفاهیم و تقویت یادگیری استفاده کنید. هر دو با هم باید به شما کمک کنند تا بتوانید یک پروژه خوب فکر شده را برنامه ریزی کنید که از نمایش آن خوشحال خواهید شد.

اگر دانشجو هستید، می توانید از دسترسی رایگان به GitHub Copilot بهره مند شوید. آن را با ChatGPT-3.5 Turbo رایگان OpenAI ترکیب کنید، و بدون پرداخت یک سنت هر دو ابزار را خواهید داشت! اشتراک ماهانه GitHub Copilot و ChatGPT-3.5 که به صورت رایگان در دسترس است باید کمک کافی برای پروژه های شخصی و حرفه ای ارائه دهد. اگر هنوز احساس می‌کنید که به آن مزیت جزئی نیاز دارید، ممکن است پول اضافی برای افزونه‌های مفید ChatGPT نیز ارزش سرمایه‌گذاری داشته باشد.

گزینه های جایگزین وجود دارد

اگرچه GitHub Copilot و ChatGPT به محبوب‌ترین ابزارهای هوش مصنوعی مورد استفاده در توسعه نرم‌افزار تبدیل شده‌اند، جایگزین‌هایی نیز وجود دارد که ارزش کاوش را دارند. برای تکمیل و تولید کد، ابزارهایی مانند TabNine و Codeium عملکردی مشابه با GitHub Copilot ارائه می دهند.

به غیر از هوش مصنوعی کلود، هیچ جایگزین واقعا خوبی برای ChatGPT وجود ندارد مگر اینکه بخواهید زمان خود را صرف راه اندازی یک ربات چت بومی کنید. در این صورت، ممکن است به چت ربات هایی مانند GPT4All، Nvidia Chat با RTX و مدل های مختلف BERT با استفاده از TextGen WebUI علاقه مند باشید.

منبع
makeuseof
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا