موبایل و تبلت

اپل احتمالا تمام ظرفیت تراشه 2 نانومتری TSMC را برای سری آیفون 17 رزرو کند

اپل یکی از مهم‌ترین مشتریان سازنده تراشه‌های تایوانی TSMC به شمار می‌رود. گزارش‌ها حاکی از آن است که TSMC تولید آزمایشی تراشه‌های 2 نانومتری را آغاز کرده که انتظار می‌رود از سال 2025 در آیفون 17 پرو و سایر دستگاه‌های اپل به کار گرفته شود.

بر اساس گزارش‌های ETNews، شرکت TSMC برنامه‌ریزی کرده تا هفته آینده تولید آزمایشی را در کارخانه Baoshan خود، که در مجتمع علمی Hsinchu در شمال تایوان قرار دارد، آغاز نماید. گزارش‌ها نشان می‌دهند که این شرکت خیلی زودتر از زمان برنامه‌ریزی شده اقدام به این کار کرده است. TSMC به طور پیوسته در صدر صنعت تولید تراشه قرار داشته و اپل به عنوان یکی از مشتریان اصلی و مطمئن آن شناخته شده است.

گفته می‌شود که TSMC در دسامبر سال گذشته نمونه‌هایی از تراشه‌های 2 نانومتری را به اپل ارائه داده است. اجرای آزمایشی، که گزارش‌ها حاکی از آغاز آن در هفته آینده بوده، فرآیندی است که در آن شرکت فرآیندهای تولیدی خود را برای استفاده در تولید انبوه نیمه‌هادی‌ها آزمایش می‌کند.

اینکه TSMC قرار است به زودی آزمایش تراشه‌های 2 نانومتری را آغاز کند، شگفت‌انگیز است، چرا که انتظار می‌رفت این آزمایش‌ها از اکتبر سال جاری شروع شوند. بنابراین، شروع در ماه جولای، موفقیت‌ها و دستاوردهای بزرگی را برای اپل به ارمغان آورده است. این شرکت آزمایش‌ها را زودتر آغاز کرده تا قبل از شروع تولید انبوه، به بازدهی مطلوب دست یابد.

بازدهی مثبت، که نشان‌دهنده درصد تراشه‌هایی است که موفق به پاس کردن آزمون‌های کیفی می‌شوند، بسیار حیاتی است و یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های فرآیند کوچک‌سازی به شمار می‌رود. لازم به ذکر است که TSMC در تأمین تقاضای تراشه‌های 3 نانومتری ناکام مانده، زیرا نرخ بازدهی آنها تنها بیش از 50 درصد گزارش شده است.

همچنین، گزارش‌هایی در ماه می از سوی شرکت تحقیقات بازار TrendForce منتشر شد که نشان می‌دهد اپل احتمالاً کل ظرفیت تراشه‌های 2 نانومتری را برای سری آیفون 17 خود رزرو کرده است. به نظر می‌رسد که اپل این رویه را برای تراشه‌های 3 نانومتری TSMC در آیفون 15 پرو و تراشه M3 برای مک‌ها نیز دنبال کرده است. انتظار می‌رود که استفاده از تراشه‌های 2 نانومتری تأثیر قابل توجهی بر عملکرد و کارایی انرژی سری آیفون 17 در سال آینده داشته باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا