اینتل از نسل دوم حافظه‌های Optane M15 را رونمایی کرد

شرکت Intel نسل جدید حافظه های Optane M15 را به منظور جایگزینی با حافظه های M10 معرفی کرد. حافظه های Optane را می توان چیزی مابین یک درایو اس اس دی و یک حافظه کش پر سرعت دانست که اینتل در سری M15 نیز به مانند سابق، همچنان از ظرفیت های ۱۶، ۳۲ و ۶۴ گیگابایت بهره گرفته است.

حافظه Optane M15 عملکرد بهتری داشته و به‌روزرسانی‌های عقب افتاده را به نسل سوم استاندارد ارتباطی PCIe با چهار مسیر ارتباطی (x4) می‌افزاید. آپتین M10 به طرز ناباورانه‌ای تنها دو مسیری ارتباطی (Lane) نسل سوم PCIe را دارا بود. به‌گفته‌ اینتل، نسل جدید آپتین به ترتیب سرعت‌های ۲۰۰۰ و ۹۰۰ مگابایت بر ثانیه در حالت‌های خواندن (read) و نوشتن (write) دارد که نسبت به M10 با سرعت‌های به ترتیب ۱۴۵۰ و ۶۴۰ مگابایت بر ثانیه در وضعیت‌های مشابه، عملکرد بسیار بهتری دارد.

مشخصات حافظه Optane اینتل
پارامتر / مدل Optane M15 Optane M10
فرم فکتور M.2 2280 M key M.2 2280 B+M key
اینترفیس PCIe 3.0 x4 PCIe 3.0 x2
پروتکل NVMe 1.1 NVMe 1.1
ظرفیت ۱۶، ۳۲ و ۶۴ گیگابایت ۱۶، ۳۲ و ۶۴ گیگابایت
حافظه ۱۲۸Gb 20nm Intel 3D XPoint ۱۲۸Gb 20nm Intel 3D XPoint
سرعت خواندن  حداکثر تا ۲۰۰۰ MB/s حداکثر تا ۱۴۵۰ MB/s
سرعت نوشتن حداکثر تا ۹۰۰ MB/s حداکثر تا ۶۴۰ MB/s
سرعت خواندن تصادفی حداکثر تا ۴۵۰k IOPS حداکثر تا ۲۵۰k IOPS
سرعت نوشتن تصادفی حداکثر تا ۲۲۰k IOPS حداکثر تا ۱۴۰k IOPS
Read Latency (QD1) ۶.۷۵µs ۶.۷۵µs
Write Latency (QD1) ۱۲µs ۱۸µs
حداکثر توان ۵.۵W ۳.۵W
قدرت آماده به کار <5mW ۱۱mW
طول عمر ۳۶۵ ترابایت ۳۶۵ ترابایت
گارانتی ۵ سال ۵ سال
زمان عرضه جولای ۲۰۱۹ مارس ۲۰۱۸

همچنین سرعت خواندن-نوشتن تصادفی نیز به ترتیب ۴۵۰K IOPS و ۲۲۰K IOPS است. یکی از ویژگی های حافظه های Optane به نسبت درایو های SSD، طول عمر بسیار بالای آنها است؛ حافظه های M15 نیز از این قاعده مستثنی نبوده و طول عمر (بر اساس خواندن و نوشتن) تا ۳۶۵ ترابایت اعلام شده است. حافظه های Optane M15 از پروتکل NVME 1.1 بهره می گیرند و در فرم فاکتور M.2 2280 ساخته شده اند. اگرچه تاریخ دقیق و قیمت این حافظه‌ها اعلام نشده است، اما احتمالا در فصل سوم سال جاری به بازار عرضه خواهند شد.