شرکت AMD از پردازنده های EPYC Rome رونمایی کرد

شرکت AMD طی کنفرانس اختصاصی از جدیدترین مدل های پردازنده های سری EPYC Rome به طور رسمی کرد. این مدل‌ها با تعداد هسته بالا، بهترین کارایی، ارزش و بهره وری را شامل می‌شوند. اولین چیپ‌های مخصوص مراکز داده، هوش مصنوعی و HPC که از فناوری ساخت ۷ نانومتری TSMC استفاده می‌کنند.

نسل جدید پردازنده‌های AMD EPYC Rome با ۱۹ مدل راهی بازار می‌شوند؛ حداقل ۸ هسته و ۱۶ رشته در آنها مورد استفاده قرار گرفته است؛ اما در مدل پرچمدار، AMD از ۶۴ هسته و ۱۲۸ رشته بهره برده است؛ این برای اولین بار است که یک پردازنده سرور با این تعداد هسته و توان حرارتی زیر ۳۰۰ وات معرفی می‌شود. به لطف فناوری ۷ نانومتری و معماری Zen 2 که نزدیک به ۱۵ درصد IPC بیشتری را نسبت به هسته‌های قبلی Zen فراهم می‌کند، مدل‌های Rome برای کارایی بالا و بهره وری بیشتر طراحی شده‌اند. در جدول زیر می‌توانید شاهد اسامی مدل‌ها، پارامترهای فنی و قیمت پردازنده‌های جدید AMD EPYC باشید:

مدل تعداد هسته تعداد رشته فرکانس پایه حداکثر فرکانس بوست توان حرارتی پیش فرض حافظه کشL3 قیمت به دلار
۷۷۴۲ ۶۴ ۱۲۸ ۲.۲۵ ۳.۴۰ ۲۲۵w ۲۵۶ $۶,۹۵۰
۷۷۰۲ ۶۴ ۱۲۸ ۲.۰۰ ۳.۳۵ ۲۰۰w ۲۵۶ $۶,۴۵۰
۷۷۰۲P $۴,۴۲۵
۷۶۴۲ ۴۸ ۹۶ ۲.۳۰ ۳.۳۰ ۲۲۵w ۲۵۶ $۴,۷۷۵
۷۵۵۲ ۴۸ ۹۶ ۲.۲۰ ۳.۳۰ ۲۰۰w ۱۹۲ $۴,۰۲۵
۷۵۴۲ ۳۲ ۶۴ ۲.۹۰ ۳.۴۰ ۲۲۵w ۱۲۸ $۳,۴۰۰
۷۵۰۲ ۳۲ ۶۴ ۲.۵۰ ۳.۳۵ ۱۸۰w ۱۲۸ $۲,۶۰۰
۷۵۰۲P $۲,۳۰۰
۷۴۵۲ ۳۲ ۶۴ ۲.۳۵ ۳.۳۵ ۱۵۵w ۱۲۸ $۲,۰۲۵
۷۴۰۲ ۲۴ ۴۸ ۲.۸۰ ۳.۳۵ ۱۸۰w ۱۲۸ $۱,۷۸۳
۷۴۰۲P $۱,۲۵۰
۷۳۵۲ ۲۴ ۴۸ ۲.۳۰ ۳.۲۰ ۱۵۵w ۱۲۸ $۱,۳۵۰
۷۳۰۲ ۱۶ ۳۲ ۳.۰۰ ۳.۳۰ ۱۵۵w ۱۲۸ $۹۷۸
۷۳۰۲P $۸۲۵
۷۲۸۲ ۱۶ ۳۲ ۲.۸۰ ۳.۲۰ ۱۲۰w ۶۴ $۶۵۰
۷۲۷۲ ۱۲ ۲۴ ۲.۹۰ ۳.۲۰ ۱۲۰w ۶۴ $۶۲۵
۷۲۶۲ ۸ ۱۶ ۳.۲۰ ۳.۴۰ ۱۵۵w ۱۲۸ $۵۷۵
۷۲۵۲ ۸ ۱۶ ۳.۱۰ ۳.۲۰ ۱۲۰w ۶۴ $۴۷۵
۷۲۳۲P ۸ ۱۶ ۳.۱۰ ۳.۲۰ ۱۲۰w ۳۲ $۴۵۰

به گفته شرکت EPYC 7742 قدرتمندترین مدل بوده و به نوعی یک مرجع برای بنچمارک خواهد بود. با تعداد هسته دیوانه کننده ۶۴ عدد و ۱۲۸ رشته در یک پکیج. این چیپ ۲۵۶ مگابایت حافظه کش و توان مصرفی ۲۲۵ وات (تا ۲۴۰ وات) خواهد داشت. فرکانس پایه ۲.۲۵ گیگاهرتز و بوست ۳.۴۰ گیگاهرتز به همراه ۱۲۸ خط PCIe 4.0 از دیگر مشخصات این هیولا است. مدیر عامل تیم سرخ خانم لیزا سو این پرچمدار را قدرتمندترین پردازنده x86 حال حاضر دنیا معرفی کرد.

پردازنده‌های AMD EPYC Rome از حداقل ۸ هسته آغاز شده و سپس با ۱۲، ۱۶، ۲۴، ۳۲ و در نهایت ۶۴ هسته ادامه پیدا می‌کنند. پایین‌ترین مدل با قیمت ۴۵۰ دلار، می‌تواند سرورهای کوچک را هندل کند. اما در بالاترین مدل شاهد برچسب قیمت ۶۹۵۰ دلار هستیم. پردازنده‌های EPYC Rome همچنان از کنترلر ۸ کاناله برای حافظه بهره می‌برند اما فرکانس از ۲۴۰۰ به ۳۲۰۰ مگاهرتز افزایش یافته است. به علاوه این پلتفرم می‌تواند تا ۴ ترابایت حافظه DDR4 را پشتیبانی کند. پردازنده‌های EPYC Rome می‌توانند از ۴ ترابایت حافظه رم، حتی در مدل‌های مبتنی بر فناوری ECC پشتیبانی کنند.

یکی دیگر از قابلیت‌های مهم چیپ‌های Zen 2 حضور پروتکل PCI Express 4.0 است. با پهنای باندی دو برابری نسبت به نسل سوم و البته ۱۲۸ خط PCIe 4.0، پردازنده‌ های Rome قادر خواهند بود با سرعت بسیار بیشتری با قطعات دیگر مانند گرافیک‌های شتاب دهنده یا دستگاه‌های ذخیره سازی سطح بالا ارتباط داشته باشند. حتی گزینه‌ای نیز وجود دارد که کاربر در صورت خواست خود می‌تواند به خطوط بیشتری (از ۱۲۸) دسترسی داشته باشد.