آمار دستگاه‌های مبتنی بر ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۲۰ به یک میلیارد خواهد رسید

شرکت مایکروسافت در حال نزدیک شدن به هدف ۱ میلیارد کاربر برای ویندوز ۱۰ است. این غول فناوری امروز اعلام کرد که بیش از ۹۰۰ میلیون دستگاه در حال حاضر از ویندوز ۱۰ بهره می برند. این رقم به مراتب از تعداد ۸۰۰ میلیون دستگاه گزارش شده در اوایل سال جاری بیشتر است. با اینکه ویندوز ۱۰ از سال ۲۰۱۵ در دسترس کاربران قرار گرفته، اما در طول ۱۲ ماه اخیر، دستگاه های بسیاری نسبت به سال های گذشته به این سیستم عامل مجهز شده اند. البته این رقم، شامل کامپیوترهای شخصی، لپ تاپ ها، تبلت ها و حتی دستگاه هایی نظیر HoloLens و Xbox One می شود.

با اینکه محبوبیت ویندوز ۱۰ در حال رشد است، اما سرعت آن بسیار پایین‌تر از سال‌های ابتدایی عرضه این سیستم عامل است. مایکروسافت در سپتامبر ۲۰۱۸ خبر از ۷۰۰ میلیون کامپیوتر مجهز به ویندوز ۱۰ داد، در ماه مارس ۲۰۱۹ این رقم به ۸۰۰ میلیون و در ماه می به ۸۵۰ میلیون رسد. حالا در ماه سپتامبر به ۹۰۰ میلیون دستگاه رسیده است. مایکروسافت در نظر دارد، پشتیبانی ویندوز ۷ را در ژانویه سال ۲۰۲۰ به پایان برساند و اکثر مشاغل به‌جای آن به ویندوز ۱۰ مهاجرت می‌کنند. اگر رشد به‌روزرسانی به ویندوز ۱۰ ادامه یابد، مایکروسافت می‌تواند آمار یک میلیارد دستگاه مبتنی بر این سیستم‌عامل را طی ۶ ماه آینده عبور دهد که نقطه عطفی در این مرحله است.

همین آمار نشان می‌دهد ویندوز ۱۰ توانسته تنها ظرف تابستان گذشته رشد مشابه شش ماهه منتهی به مارس ۲۰۱۹ را تجربه کند که می‌تواند با نزدیک شدن به پایان پشتیبانی رسمی از ویندوز ۷ مرتبط باشد. همچنین اغلب کامپیوترهای جدید از ویندوز ۷ پشتیبانی نمی‌کنند که در رشد محبوبیت این سیستم عامل بی تأثیر نبوده است. البته مایکروسافت قصد داشت ظرف سه سال از انتشار ویندوز ۱۰، آن را روی یک میلیارد دستگاه اجرا کند، اما این شرکت پس از مشخص شدن عدم کارایی ویندوزفون، این زمان‌بندی را تمدید کرد.