اینتل از نسل جدید درایوهای SSD 665p با فرم M.2 NVMe رونمایی کرد

اینتل سری جدید Neptune Harbor Refresh را با SSD 665p به شکل M.2 NVMe عرضه کرد. این سری در ماه سپتامبر در رویداد Storage Day اینتل در کره جنوبی معرفی شده بود. درایوهای اس اس دی SSD 665p در فرم استاندارد M.2-2280 تولید شده و از پروتکل NVME پشتیبانی می‌کند.

این خانواده از گذرگاه PCI-Express 3.0 x4 پشتیبانی کرده و از کنترلر سطح بالای Silicon Motion SMI2263 بهره می‌برند. اینتل تمام توان خود را به کار گرفته است تا SSDهای جدید کلاس مصرف کننده این کمپانی با سرعت بالا و طول عمر رقابتی به نسبت دیگر محصولات مشابه عرضه شوند.

Intel در خانواده ۶۶۵p از تراشه‌های ۳D NAND نوع QLC در مدل‌های ۹۶ لایه استفاده می کند. استفاده از تراشه‌های ۹۶ لایه نیز خود یک ارتقاء چشمگیر به نظر می رسد. این شرکت در سری SSDهای ۶۶۰p از تراشه‌های نیمه هادی ۶۴ لایه استفاده کرده بود. همان‌طورکه انتظار می رفت، SSDهای ۶۶۵p به حافظه نهان LPDDR3 DRAM مجهز هستند.

اینتل معرفی سری SSD 665p را تنها با دو مدل انجام داده، ۱ ترابایت و ۲ ترابایت تا خبری از مدل‌های با ظرفیت کمتر مانند ۵۰۰ گیگابایت نباشد. نمونه ۲ ترابایت سرعت خواندنی تا ۲۰۰۰ مگابایت بر ثانیه و نوشتن ۲۰۰۰ مگابایت بر ثانیه را فراهم می‌کند؛ در همین حال سرعت دسترسی تصادفی تا ۲۵۰K IOPS برای خواندن و نوشتن است.

مدل ۱ ترابایت نیز سرعت خواندن ترتیبی ۲۰۰۰ مگابایت بر ثانیه و نوشتن ترتیبی ۱۹۲۵ مگابایت بر ثانیه را ارائه می‌دهد. خواندن تصادفی به ۱۶۰K IOPS و نوشتن تصادفی نیز به ۲۰۰K IOPS می‌رسد. اس اس دی‌های ۶۶۵p در ظرفیت های ۱ و ۲ ترابایت، به ترتیب با قیمت‌های ۱۵۹ و ۳۰۷ دلار روانه بازارهای جهانی خواهند شد.