فناوری

اپل با پرداخت یک میلیارد دلار کسب‌وکار مودم اینتل را تصاحب کرد

اینتل امروز فروش اکثریت تجارت مودم گوشی‌های هوشمند خود را به شرکت اپل به انجام رساند. این معامله که در ماه ژوئیه اعلام شده بود، یک میلیارد دلار ارزش دارد، اگرچه اینتل ادعا می‌کند که هنوز متحمل ضرر چند میلیارد دلاری است.

اپل با تصاحب فناوری مودم‌های اینتل، قادر خواهد بود تا قطعات بیشتری از محصولاتش را به دست مهندسان داخلی خود بسپارد و وابستگی خود را به شرکت‌های همچون کوالکوم کم کند. همانطور که می‌دانید روابط میان اپل و کوالکوم، تعریفی ندارد و این دو شرکت بارها در دادگاه و به دلیل شکایت‌های متعدد در مقابل هم ایستاده‌اند. گفتنی است طبق این قرارداد، تنها بخش تولید مودم‌های گوشی‌های هوشمند به اپل واگذار شده است و اینتل همچنان تولید مودم‌های مورد استفاده در کامپیوترهای شخصی، دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیا و محصولات خودران را ادامه خواهد داد.

این معامله فقط شامل تجارت مودم گوشی‌های هوشمند اینتل است و اینتل هنوز کسب و کار ساخت مودم‌های رایانه‌های شخصی، ابزارهای اینترنت اشیا (IoT) و وسایل نقلیه خودران را در اختیار دارد. با انجام این معامله، اپل صاحب تجهیزات کاملی می‌شود و قدرت تامین فناوری مودم خود را در اختیار دارد و در هنگام طراحی و ساخت برخی از مهم‌ترین مؤلفه‌های گوشی‌های هوشمند خود، وابستگی کمتری به فروشندگان شخص ثالث خواهد داشت.

این شرکت از زمان انتشار اولین آیفون تاکنون در حال گذار از تراشه‌های شخص ثالث است. سه مدل ابتدایی آیفون از پردازنده‌های سامسونگ استفاده می‌کرد، تا اینکه اپل از تراشه‌های سری A خود رونمایی کرد. اکنون نیز شایعه شده است که اپل قصد دارد پردازنده‌های اینتل را در برخی از رایانه‌های خود کنار بگذارد و آنها را با پردازنده‌های مبتنی بر پردازنده‌های ARM اپل جایگزین کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا