دوربین های دیجیتال

10 تنظیم اصلی دوربین که همه عکاسان باید بدانند

اگر قبلاً فقط با یک گوشی هوشمند عکس گرفته‌اید، در ابتدا متوجه می‌شوید که استفاده از اولین دوربین DSLR یا بدون آینه شما دلهره‌آور است. دوربین‌های مدرن دارای ویژگی‌های ارزشمند زیادی هستند که به شما کمک می‌کنند عکس‌های بهتری بگیرید، اما یادگیری همه آنها گاهی دشوار است. برای کمک به کاهش منحنی یادگیری، فهرستی از مهم ترین تنظیماتی که باید در نظر گرفته شود را گردآوری کرده ایم. تقریباً در هر دوربینی همه اینها را خواهید یافت.

1. حالت دستی

هنگامی که برای اولین بار دوربین خود را دریافت می کنید، احتمالاً از حالت خودکار برای اکثر تصاویر خود استفاده خواهید کرد. اما در برخی مواقع، کمی آزادی خلاقانه تری آرزو می کنید. هنگامی که این اتفاق می افتد، باید به شدت به تنظیمات دوربین Manual Mode توجه کنید. Manual Mode به شما امکان کنترل ISO، دیافراگم و سرعت شاتر دوربین را می دهد. شما می‌توانید در چندین سبک مختلف عکس بگیرید، از جمله تیره کردن تصاویرتان برای داشتن ظاهری بهتر. از طرف دیگر، شما همچنین می توانید آنها را بیش از حد در معرض دید قرار دهید تا جلوه ای رویایی ایجاد کنید.

2. تنظیمات تغییر تصویر در دوربین

هنگام خرید دوربین جدید، همه چیز روی پیش‌فرض کارخانه تنظیم شده و با این تنظیمات می‌توانید به راحتی تصاویری خیره‌کننده بگیرید. با این حال، ممکن است متوجه شوید که ناآگاهانه فرصت های خود را محدود می کنید. خوشبختانه، اکثر دوربین‌های مدرن به شما اجازه می‌دهند ظاهر تصاویر خود را هنگام گرفتن آنها تغییر دهید. می توانید چندین تنظیمات از جمله کنتراست و وضوح را در دوربین خود تغییر دهید. اکثر دستگاه‌ها به شما اجازه می‌دهند با هایلایت‌ها و سایه‌ها بازی کنید. علاوه بر این، می‌توانید تصمیم بگیرید که تصاویر خود را در صورت نیاز، اشباع یا غیراشباع کنید.

3. حالت های عکسبرداری پیوسته و تک

اگر مبتدی هستید، تسلط بر حالت های مختلف عکاسی در دوربین خود اغلب بسیار چالش برانگیز است. و در برخی موارد، شما به راحتی می توانید یک حرفه عکاسی کامل را بدون عکاسی در حالت پیوسته طی کنید. اما در برخی موارد، باید همه چیز را تغییر دهید. تقریباً هر دوربین دیجیتال دارای حالت عکسبرداری پیوسته و تکی است. وقتی همه چیز را روی حالت تک تنظیم می‌کنید، وقتی روی شاتر کلیک می‌کنید، دوربین شما فقط یک عکس می‌گیرد. با این حال، در حالت پیوسته، همزمان چندین عکس می‌گیرید.

حالت پیوسته هنگام عکاسی از صحنه های سریع مانند عکاسی خیابانی و رویدادهای ورزشی مفید است. همچنین در صورتی که برخی از تصاویر شما تار باشند، کمی آزادی عمل به شما می دهد.

4. میزان ایزو (ISO)

ISO بخشی از مثلث نوردهی را تشکیل می دهد و درک اینکه چگونه بر تصاویر شما تأثیر می گذارد بسیار مهم است. به عنوان یک قاعده کلی، شما می خواهید تعداد را تا حد امکان پایین نگه دارید. هرچه بیشتر آن را افزایش دهید، دانه بیشتری در تصویر خود دریافت خواهید کرد. هنگامی که ISO خود را افزایش یا کاهش می دهید، برای جبران باید دیافراگم و سرعت شاتر خود را تغییر دهید. عددی که تعیین می کنید به سناریوی شما بستگی دارد. هنگام عکاسی در شرایط کم نور باید آن را بالا ببرید.

5. پروفایل های دوربین

هنگامی که با دوربین دیجیتال عکس می گیرید، می توانید انتخاب کنید که آیا می خواهید فایل های شما RAW یا JPEG باشند. بسیاری از عکاسان با فرمت JPEG + RAW عکاسی می کنند و بهترین های هر دو دنیا را به آنها می دهد. در حالی که RAW به شما امکان کار بیشتر در مراحل پس از تولید را می دهد، JPEGها برای اشتراک گذاری آسان عالی هستند.

بسیاری از تولیدکنندگان دوربین، مانند فوجی فیلم، به شما اجازه می دهند تا به تصاویر خود در پروفایل دوربین اضافه کنید. اینها به طور موثر به عنوان فیلتر عمل می کنند و به طور خودکار برای هر JPEG که عکس می گیرید اعمال می شوند. اگر می خواهید آنها را به فایل های RAW اضافه کنید، می توانید این کار را در مرحله پس از تولید انجام دهید.

6. حالت های فوکوس

هنگام عکاسی از سوژه‌ها با دوربین خود، اغلب از حالت فوکوس خودکار استفاده می‌کنید، به خصوص اگر مبتدی باشید. اما گاهی اوقات، دانستن نحوه استفاده از نسخه های دیگر می تواند به شدت کمک کند. فوکوس دستی زمانی که از یک صحنه سریع عکاسی نمی کنید می تواند بسیار خوب عمل کند. به عنوان مثال می توان به عکاسی املاک و ثبت محصولات اشاره کرد. از طرف دیگر، می خواهید از حالت فوکوس استفاده کنید که سوژه اصلی شما را برای عکاسی ورزشی و حیات وحش دنبال می کند. اگر در حال گرفتن پرتره هستید، بررسی کنید که آیا دوربین شما حالت فوکوس خودکار دارد که به طور خودکار چهره ها را ردیابی می کند یا خیر.

7. اولویت شاتر (Shutter Priority)

حالت دستی ابزاری عالی برای کمک به شما در گرفتن نتایج دلخواه است. با این حال، در شرایط دیگر، ممکن است لازم باشد از تنظیمات دیگری در دوربین خود استفاده کنید. اگر از سوژه هایی با حرکت سریع عکاسی می کنید، اولویت شاتر یک جایگزین ایده آل است. همانطور که ممکن است از نام انتظار داشته باشید، Shutter Priority سرعت شاتر را در اولویت قرار می دهد. سپس دوربین شما به طور خودکار ISO و دیافراگم را تنظیم می کند. بسیاری از عکاسان ورزشی از حالت اولویت شاتر به خصوص در رویدادهای سریعتر مانند فوتبال و مسابقه استفاده می کنند.

8. نور سنجی (The Lighting Meter)

بسیاری از عکاسان مبتدی زمان زیادی را صرف درک تنظیمات فردی در دوربین خود می کنند. اما در عین حال، آنها اغلب می توانند نورسنج را نادیده بگیرند که یکی از مهم ترین ویژگی های دستگاه شما است. نورسنج به شما می گوید که عکس شما تا چه حد زیر نور یا بیش از حد نوردهی شده و معمولاً بین +3 تا -3 است. هرچه بالاتر از صفر باشد، تصویر شما بیش از حد نوردهی می شود. از طرف دیگر، وقتی به زیر صفر می روید، عکس شما بیشتر و بیشتر کم نور می شود. برای تسلط بر نکات فنی، متر را تا حد امکان نزدیک به صفر نگه دارید. با این حال، اگر می خواهید جلوه منحصر به فردتری داشته باشید، می توانید قوانین را کمی تغییر دهید.

9. دیافراگم

دیافراگم یکی از اولین تنظیمات دوربین است که باید یاد بگیرید. این ویژگی تعیین می کند که چه مقدار یا کمی از تصویر شما در فوکوس است و معمولاً از آن به عنوان F-stop یاد می شود. هرچه دیافراگم بازتر باشد، عدد F-stop کمتر است. کمتر از عکس شما در فوکوس خواهد بود. اگر می‌خواهید به یک افکت «بوکه» یا چیزی مشابه برسید، معمولاً دیافراگم را به میزان قابل توجهی باز می‌کنید. در سمت دیگر، یک دیافراگم بسته بیشتر عکس شما را فوکوس می کند. اگر از مناظر عکاسی می کنید، ممکن است بخواهید آن نقطه را انتخاب کنید. لنز دوربینی که انتخاب می‌کنید تعیین می‌کند که چقدر فضای بازی دارید.

10. وایت بالانس

حتی اگر تمام نکات فنی دیگر را به درستی دریافت کنید، اگر تراز سفیدی (White Balance) را درست انجام ندهید، تصویر شما همچنان کمی عجیب به نظر می رسد. و در حالی که می توانید مشکل را در نرم افزار ویرایش خود برطرف کنید، انجام این کار گاهی اوقات کمی آزاردهنده است. هنگام غربال کردن گزینه‌های دوربین، راه‌های زیادی برای افزایش تعادل رنگ سفید خود پیدا خواهید کرد. به عنوان مثال، می‌توانید کلوین‌متر را تنظیم کنید – تصویر خود را گرم‌تر یا تیره‌تر کنید. همچنین، می‌توانید تعادل سفید خودکار را فعال کنید. بسیاری از عکاسان با عکاسی از چیزی سفید و استفاده از آن به عنوان پایه، آن را کنترل می کنند.

منبع
makeuseof
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا