گوناگون

نورالینک ثبت نام برای اولین ایمپلنت BCI انسانی خود را آغاز کرد

شرکت نورالینک (Neuralink) ایلان ماسک، تامین‌کننده رابط آزمایشی مغز و کامپیوتر N1 (BCI)، روز سه‌شنبه اعلام کرد که ثبت‌نام برای اولین مطالعه انسانی خود را آغاز کرده که به آن رابط مغز و رایانه کاشته شده دقیق رباتیک (PRIME، نه PRIBCI) می‌گویند. این اعلامیه تقریباً یک سال پس از آخرین رویداد “نمایش و گفتن” این شرکت، چهار ماه پس از بازه زمانی زمانی که ماسک اعلام کرده بود آزمایش‌ها آغاز خواهد شد، و نزدیک به یک ماه پس از اینکه رقیب Synchron قبلاً آنها را به بازار شکست داده بود، منتشر شد.

طبق اعلام این شرکت، مطالعه PRIME “هدف آن ارزیابی ایمنی ایمپلنت (N1) و ربات جراحی (R1) و ارزیابی عملکرد اولیه BCI ما برای قادر ساختن افراد فلج به کنترل دستگاه های خارجی با افکار خود است. به این ترتیب، این مطالعه در درجه اول به دنبال “کسانی است که به دلیل آسیب نخاعی گردن یا اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)، کوادری پلژی دارند.” علیرغم ادعاهای مکرر و بی‌اساس ماسک مبنی بر اینکه این فناوری به عنوان وسیله‌ای برای کاربردهای فراانسانی مانند یادگیری کونگ فو از کارت SD، آپلود آگاهی شما در وب و کنترل وسایل الکترونیکی مختلف خانگی با ذهن شما مفید خواهد بود.

در واقع، این مورد آخر هدف واقعی شرکت و فناوری است. BCIها به عنوان پلی بین ذهن انسان و ماشین ها عمل می کنند و سیگنال های الکتریکی آنالوگ مغز ما را به سیگنال های دیجیتالی تبدیل می کنند که ماشین ها می فهمند. سیستم N1 از نورالینک از یک آرایه یوتا با وفاداری بالا از پروب‌های نازک مو بهره می‌برد که بر خلاف Synchron’s Stentrode، باید از طریق جراحی سوراخ کلید روباتیک (که توسط جراح ربات R1 مانند چرخ خیاطی Nerualink انجام می‌شود) نصب شود.

این آرایه بر روی قشر حرکتی بیمار نصب می‌شود، جایی که تکانه‌های الکتریکی تولید شده توسط منطقه را ضبط و به صورت بی‌سیم به یک برنامه مرتبط منتقل می‌کند که آنها را به دستورات عملی برای رایانه تفسیر می‌کند. در این بیانیه آمده است: “هدف اولیه BCI ما این است که به افراد توانایی کنترل مکان نما یا صفحه کلید کامپیوتر را تنها با استفاده از افکار خود بدهیم.”

منبع
engadget
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا