صوتی و تصویری

6 راه‌حل برای زمانی که کنترل تلویزیون شما کار نمی‌کند

وقتی که بعد از یک روز طولانی برای تماشای فیلم آماده می‌شوید، یک کنترل که به درستی کار نمی‌کند می‌تواند خسته‌کننده باشد. قبل از اینکه آن را با یک کنترل جدید جایگزین کنید، این مراحل عیب‌یابی را امتحان کنید.

1. بررسی باتری‌ها

یکی از دلایل رایج برای کار نکردن کنترل‌های تلویزیون، باتری‌های خالی است. اگر یک کنترل هوشمند دارید، معمولاً می‌توانید وضعیت باتری را در تلویزیون بررسی کنید. برای کنترل‌های سنتی، می‌توانید دکمه پاور را در حالی که کنترل را به سمت تلویزیون نشانه می‌گیرید فشار دهید؛ اگر نور LED چشمک نمی‌زند، به این معنی است که باتری‌های کنترل نیاز به تعویض دارند.

به طور متوسط، باتری‌های کنترل باید بین سه تا شش ماه دوام بیاورند. اگر در این مدت زمان قرار دارید و شروع به داشتن مشکلات با کنترل کرده‌اید، استفاده از باتری‌های لیتیومی یا جایگزین‌های سازگار ممکن است کمک کند. علاوه بر این، در حالی که اغلب وسوسه می‌شویم که فقط یک باتری را تغییر دهیم و دیگری را نگه داریم، بهتر است هر دو را همزمان تعویض کنید، تا توزیع نیرو بین باتری‌ها یکسان باشد و به طور همزمان تخلیه شوند. هنگام تعویض باتری‌ها، به دنبال علائم خوردگی روی تماس‌های باتری بگردید. اگر علائم زنگ‌زدگی مشاهده کردید، قبل از وارد کردن باتری‌های جدید به محفظه، آن را تمیز کنید.

2. بررسی موانع

هنگام استفاده از کنترل تلویزیون، مطمئن شوید که مسیر مستقیمی بین تلویزیون و کنترل وجود دارد. هر گونه مانع بین کنترل و تلویزیون می‌تواند سیگنال‌های مادون قرمز صادر شده توسط کنترل را مسدود کند، به ویژه اگر آنها بزرگ باشند مانند میز قهوه یا قطعه‌ای از دکوراسیون منزل، یا حتی کوچک ولی دقیقاً در جلوی گیرنده مادون قرمز تلویزیون قرار گرفته باشند.

اگر موانع احتمالی را مشاهده کردید، مطمئن شوید که آنها را از مسیر بین کنترل و تلویزیون دور کنید. با این حال، به یاد داشته باشید که همیشه ممکن است یک مانع فیزیکی نباشد که سیگنال را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر سنسور مادون قرمز تلویزیون پوشیده از گرد و غبار یا هر نوع آلودگی دیگری باشد، توانایی آن در دریافت سیگنال‌ها از کنترل ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرد. برای جلوگیری از این اتفاق، مطمئن شوید که هر چند روز یکبار سنسور تلویزیون را با یک پارچه نرم میکروفایبر تمیز کنید.

3. همگام کردن دوباره ریموت

اگر از یک ریموت کنترل هوشمند استفاده می‌کنید، ممکن است نیاز داشته باشید که آن را با تلویزیون خود هماهنگ کنید تا به درستی کار کند. مراحل دقیق اتصال ریموت شما بسته به برند آن متفاوت خواهد بود؛ به عنوان مثال، ریموت‌های Amazon Fire TV Stick دارای راهنمای جفت کردن خاصی هستند.

به همین ترتیب، در مورد ریموت هوشمند سامسونگ، باید دکمه‌های بازگشت و پخش/توقف را به مدت بیش از سه ثانیه به طور همزمان فشار دهید. حتماً دفترچه راهنمای خود را بررسی کنید تا ببینید چگونه ریموت خود را با تلویزیون جفت کنید. اگر این مرحله را به درستی انجام دهید، یک پنجره پاپ آپ ظاهر می‌شود. در این مرحله، می‌توانید دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید تا فرایند جفت کردن را کامل کنید.

4. نزدیک‌تر به تلویزیون بایستید

گاهی اوقات، ایستادن بیش از حد دور از تلویزیون می‌تواند بر کارایی سیگنال مادون قرمز ریموت تأثیر بگذارد. در بیشتر موارد، نزدیک‌تر شدن به تلویزیون مشکل را حل می‌کند، اما اگر گیرنده روی تلویزیون به سمت پایین صفحه قرار دارد و برای شما سخت است که ریموت را مستقیم به آن از جایی که نشسته‌اید، نشانه بگیرید، تلویزیون را بالاتر ببرید یا آن را به لبه‌ی میز یا پایه نزدیک کنید. این تنظیم به تلویزیون شما امکان می‌دهد که سیگنال را بهتر دریافت کند. اگر نمی‌توانید زاویه را درست کنید در حالی که تلویزیون روی میز یا پایه قرار دارد، در نظر بگیرید که تلویزیون را به دیوار نصب کنید.

5. بررسی سیگنال مادون قرمز

اگرچه نمی‌توانید نورهای مادون قرمز را با چشم خود ببینید، می‌توانید از یک دوربین دیجیتال، دوربین فیلم‌برداری یا دوربین گوشی همراه استفاده کنید تا بررسی کنید که آیا سیگنال به‌طور عادی ارسال می‌شود یا خیر. دوربین خود را روشن کنید، نور مادون قرمز روی انتهای ریموت را به لنز دوربین نشانه بگیرید و هر دکمه‌ای را روی ریموت فشار داده و نگه دارید.

در حالی که این کار را انجام می‌دهید، به منظره‌یاب دوربین نگاه کنید؛ اگر نوری می‌بینید، به این معناست که نور مادون قرمز ریموت شما به‌طور عادی کار می‌کند. اگر نور مادون قرمز را نمی‌بینید، ممکن است نیاز به استفاده از باتری‌های جدید در ریموت داشته باشید. اگر این کار مؤثر نبود، ممکن است فرستنده مادون قرمز دچار خرابی یا آسیب شده باشد.

6. تنظیم مجدد تلویزیون

اگر هیچ‌کدام از روش‌های دیگر کار نکرد، سعی کنید تلویزیون خود را تنظیم مجدد کرده و ریموت را دوباره با آن جفت کنید. این کار می‌تواند هر گونه خطای نرم‌افزاری که ممکن است بر دریافت تأثیر بگذارد، پاک کند. می‌توانید تلویزیون را با خاموش کردن و قطع کردن دستگاه از برق تنظیم مجدد کنید. تلویزیون را دوباره روشن کنید و به دنبال گزینه‌ای برای بازنشانی کارخانه‌ای همه تنظیمات در منوی تنظیمات بگردید.

مراحل دقیق برای بازنشانی تلویزیون شما بسته به برند و مدل آن متفاوت خواهد بود، بنابراین بررسی دفترچه راهنمای مالک شما دقیق‌ترین مراحل را به شما خواهد داد. توجه داشته باشید که وقتی تلویزیون خود را تنظیم مجدد می‌کنید، دانلودهای اپلیکیشن، جزئیات ورود به وای‌فای و تنظیمات شخصی‌سازی خود را از دست خواهید داد. بنابراین، قبل از امتحان کردن این روش، راه‌حل‌های دیگر را امتحان کنید. ممکن است نیاز به تعویض فوری نباشد اگر ریموت شما کار نمی‌کند. پیروی از این مراحل عیب‌یابی باید به شما کمک کند تا بیشتر مشکلات را خودتان حل کنید. اگر هیچ‌یک از این راه‌حل‌ها کار نکرد، احتمالاً باید یک ریموت جدید خریداری کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا