سخت افزار

اینتل جزئیات پردازنده Lunar Lake برای لپ تاپ را منتشر کرد

اینتل جزئیات مربوط به پردازنده‌ آینده‌ خود، به نام “Lunar Lake” را که تا پایان سال 2024 لپ‌تاپ‌ها را قدرت خواهد بخشید، به اشتراک گذاشت. Lunar Lake یک تغییر اساسی است که بلافاصله پس از Core Ultra اینتل، که بزرگترین تغییر معماری در 40 سال گذشته بود، ارائه می‌شود. Lunar Lake یک طراحی جدید سیستم روی چیپ است که وعده ۱۴ درصد عملکرد سریع‌تر CPU با همان سرعت کلاک، ۵۰ درصد افزایش عملکرد گرافیکی و تا ۶۰ درصد بهبود عمر باتری نسبت به Meteor Lake را می‌دهد.

Lunar Lake بر روی یک فرآیند اینتل ساخته نشده (زیرا اینتل در حال کار بر روی گره 1.8nm EUV 18A خود است)، به طوریکه بخشی روی لیتوگرافی 3 نانومتری TSMC – N3 برای کاشی محاسبه و بخشی هم N6 برای کاشی پلتفرم ساخته شده است. اولین تغییر بزرگ نسبت به چیپ موبایل قبلی اینتل، RAM است. اکنون RAM درون بسته‌ی خود چیپ تعبیه شده و شما می‌توانید بین 16 گیگابایت یا 32 گیگابایت LPDDR5X RAM انتخاب کنید و نمی‌توانید آن را بعداً ارتقا دهید.

تغییرات بزرگ دیگر، هسته‌های کارایی و حرکت به دور از hyperthreading است. Meteor Lake هسته‌های کارایی کم‌مصرف (LP-E) را به همراه هسته‌های کارایی (E) و عملکرد (P) به منظور بهبود عمر باتری معرفی کرد. اما ظاهراً این کار نتیجه نداد، بنابراین این پیکربندی با Lunar Lake حذف شده و به جای آن تقسیم بین چهار هسته‌ی جدید Lion Cove P و چهار هسته‌ جدید Skymont E انتخاب شده است.

حذف hyperthreading ظاهراً به عملکرد آسیب نمی‌زند و اینتل ادعا می‌کند که عملکرد تا 1.5 برابر بهتر با مصرف انرژی مشابه Meteor Lake است. طبق گفته اینتل، هسته‌های Lion Cove P بهبود 50 درصددر عملکرد به ازای هر وات دارند و حدود 20 تا 80 درصد از هسته‌های “Skymont” E دارند.

در واقع، هسته‌های کارایی “Skymont” جدید حدود 2 درصد بهبود در دستورالعمل‌ها به ازای هر کلاک نسبت به طراحی هسته‌ی عملکرد Raptor Lake دارند. این بهبود ظاهراً از حافظه کش اضافه، فرآیند لیتوگرافی جدید و طراحی معماری جدید ناشی می‌شود. از نظر گرافیکی، Lunar Lake گرافیک‌های Xe2 با تا 60TOPS (ترا عملیات در ثانیه) را به ارمغان می‌آورد که اساساً GPU‌های سطح ورود را غیرضروری می‌کند. اینتل ادعا می‌کند که 1.5  برابر بهبود نسبت به GPU Xe در Meteor Lake دارد.

در نهایت، به موضوع هوش مصنوعی بپردازیم. Lunar Lake تعداد تراشه NPU را سه برابر، پهنای باند حافظه را دو برابر و کلاک را از 1.4 گیگاهرتز به 1.95 گیگاهرتز افزایش می‌دهد. این منجر به افزایش از 11.5TOPS در Meteor Lake به 48TOPS در Lunar Lake می‌شود. اینتل می‌گوید که مصرف انرژی اضافی با مزیت سرعت جبران می‌شود (فقط 5.8 ثانیه برای 20 تکرار از Stable Diffusion در مقابل 20.9 ثانیه در چیپ قبلی). اینتل هدف دارد تا پایان سال 2024 تراشه Lunar Lake را عرضه کند. این پردازنده از PCI-Express 5، Thunderbolt 4 و USB4، HDMI 2.1، DisplayPort 2.1، Wi-Fi 7، Bluetooth 5.4 و Ethernet گیگابیت پشتیبانی می‌کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا